Windows’tan Linux’a Geçmek, Bölüm 1: Hazırlık

Intro

Çökmeler, virüsler ve baş ağrıları. Bunları Windows’ta yaşadınız ve Linux’a geçmek istiyorsunuz. Nereden Başlamalı? Belgelerinizi nasıl korumalısınız? Donanımınız Linux’ta çalışacak mı?

Sakin olun… derin bir nefes alın, çünkü önünüzde yapmanız gereken çok iş var. Sizden önce milyonlarca insan bu geçişi yaptı, yani imkansız bir şey değil. Doğru dağıtımı seçmekten, Linux uygulamalarını kurmaya kadar bütün aşamaları adım adım anlatan, Windows’tan Linux’a geçmenize büyük yardımı dokunacak bir yazı dizisini okuyorsunuz.

Yazının sonunda, geçiş sırasında hiç bir şey unutmamanız için size yazdırılabilir bir kontrol listesi hazırladık.

Linux Dağıtımları

Uzun süredir Windows kulanıyorsanız, bir Linux dağıtımı seçmek akıl karıştırıcı olabilir. Microsoft, kendi inançlarına göre, Windows’u seçmenin en kolayı olduğunu düşünüyor. Genellikle aldığınız bilgisayarla birlikte çoktan yüklenmiş bir Windows geliyor.

Fakat Linux, çeşitli dağıtımlara bölünmüş durumda. Linux’un da içinde bulunduğu çoğu yeni işletim sistemleri iki parçadan oluşur: çekirdek adı verilen küçük merkezi parça ve daha büyük parça olan uygulamalar ve sürücüler. Linux dağıtımları genellikle aynı çekirdeği kullanır, fakat beraberlerinde getirdikleri uygulamaları farklıdır.

Red Hat Fedora, Gentoo ve Debian gibi çoğu dağıtım ücretsizdir. SUSE ve Lİndows gibi diğer dağıtımlarsa paralıdır.

Bol miktarda güzel Linux dağıtımı vardır. Linux dağıtımları hakkında incelemeleri osnews.com gibi sayfalarda bulabilirsiniz. Bazı dağıtımların daha büyük ve neredeyse fanatiklik seviyesine varmış kullanıcıları vardır. Linux hareketinin kendisinin fanatik olduğunu iddia edebilirsiniz ama bu başka bir yazı konusu!

Biz ilk defa bu sistemi deneyecek olanlara Red Hat Fedora, Mandrake Linux veya SUSE öneririz. Bu üç dağıtımın kolay kurulum, iyi donanım desteği ve beraberlerinde getirdikleri bir çok uygulama gibi güzel özellikleri var. Linux’ta deneyim kazandıkça, Debian veya Gentoo gibi daha zor olan dağıtımlarıda deneyebilirsiniz.

Türkiye kullanıcıları için Red Hat tabanlı ve Türkçe olan Gelecek Linux’ta başlangıç için iyi bir dağıtım olabilir.Bu adreste daha çok nilgi bulabilirsiniz. www.geleceklinux.com

Bir cevap yazın