Windows XP Yine mi Çöktü? Windows’unuz İçin İlk Yardım

Windows XP Yine mi Çöktü? Windows'unuz İçin İlk Yardım

Bilgisayar kullanan herkes bu sorunu en az bir kere yaşamıştır: yıllardır normal bir şekilde çalışan bilgisayar bir anda anlaşılmaz bir şekilde bozulur. Windows XP açılmayı reddeder ve sizi can sıkıcı mavi hata ekranına hapseder.

Çöküşün habercisi: son açılışta bir şeyler sorun çıkarmış

Çöküşün habercisi: son açılışta bir şeyler sorun çıkarmış

Hiç bir şey olmuyor: sadece yeniden kurulum yardımcı olabilir. Peki verilerin yedeklenmesi ne olacak?

Hiç bir şey olmuyor: sadece yeniden kurulum yardımcı olabilir. Peki verilerin yedeklenmesi ne olacak?

Bir başka senaryo: bir kullanıcı yanlışlıkla e-posta ile gelen bir virüsü çalıştırdı ve virüs sabit diskteki dosyaları silmeye başladı. Kullanıcı yapabileceği tek şeyi yapar: hemen bilgisayarı kapatır ve henüz silinmemiş olan dosyaları kurtarmaya çalışır.

Böyle bir durumda kim sistemi virüsü etkin hale getirmeden çalıştıracak, önemli dosyaları CD’ye yazdıracak veya ağdan başka bilgisayarlara gönderebilecek bir açılış CD’si için yalvarmaz ki? Windows 95 ve 98 kullandığımız günlerde bu büyük bir sorun değildi: bilgisayarınızı kolayca DOS kipinde çalıştırıp, tozlu disketleriniz arasından bir virüs yazılımı ve Norton Commander bulup verilerinizi yedekleyebilirdiniz. Her ne kadar can sıkıcı bir işlem de olsa sonuç başarılı olurdu.

Ne yazık ki artık bu yöntem işe yaramıyor. Yeni Windows sürümlerinde pek çok güvenlik özelliğinin yanı sıra başka avantajlar da sunan NTFS dosya sistemi kullanılıyor. Bu dosya sistemi bazı kullanıcılara erişim engeli koyabiliyor, verilerin kurtarılabilmesi için günlük (journal) tutuyor ve fazladan bir yazılım gerektirmeden sıkıştırma, şifreleme gibi özellikler sunuyor. Öteki taraftan büyük bir eksiyi de yanında getiriyor: diğer sistemlerden erişim sadece özel araçlar kullanılarak yapılabiliyor. Bu da genellikle sadece okunabilir (read only) olarak gerçekleşiyor. Bu verilerin kurtarılması için yeterli olsa da BOOT.INI gibi dosyaların değiştirilmesi imkansız oluyor. avast

Bütün bunlar yeni sistemlerde sorunları çözebilmek için fazladan birkaç tane tüyoya ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor. Şimdi bunlardan bazılarına bakalım ve nasıl çalıştıracağınızı inceleyelim.

Bir cevap yazın