Windows XP Yeni Sabit Disklerde Sorun Yaşayabilir

İşte size Windows XP’ye darbe vurabilecek bir gelişme daha fakat bu sefer Windows XP’ye darbe Microsoft’dan değil, sabit disk Üreticilerinden. Sabit disklerde kullanılacak yeni bir teknoloji Windows XP kullanıcılarını üzecek gibi gözüküyor. Haberi biraz açalım:

Şu anda kullandığımız sabit diskler sektör başına 512 byte veri saklayabiliyor. Bu format IBM tarafından geliştirildi ve 3.25″ disketlerden beri kullanılıyor ama teknoloji dünyasında her şeyin eskidiği gibi bu format da eskidi. Sabit disk üreticileri, sektör başına 4 kb veri  saklayabilen yeni bir format  (advanced format) konusunda uzlaşmış durumda. Fakat sorun şu ki, yeni format Windows Vista, Windows 7, MAC OS X ve Linux tarafından desteklenirken, Windows XP bu sistemi desteklemiyor.

Peki, Windows XP kullanıcıları advanced format teknolojisi ile üretilmiş sabit diskleri kullanamayacaklar mı? Evet, kullanabilecekler fakat yazma performansından ödün vermek şartıyla.

Western Digital, Windows XP’nin advanced format teknolojisi ile üretilmiş sabit disklerde performans kaybı yaşamaması için iki çözüm geliştirmiş.

İlk çözüm Windows XP’de sabit disklerini parçalamadan kullanmak isteyenler için. Yapmanız gereken tek şey: Windows XP kurmadan önce sabit disk üzerindeki jumperları değiştirmek.

İkinci çözüm ise Windows Xp’de sabit disklerini parçalayanlar ve sabit disklerini klonlamak isteyenler için (disk cloning) bu durumda yapmanız gereken: Western Digital’in hazırladığı WD Align utility programını kullanmak.

Western Digital, her iki yöntemle de advanced format sabit disklerin Windows XP’de sorunsuz çalışacağını belirtmiş.

Diğer sabit disk üreticilerinin advanced format ile hazırlanan sabit diskler için de benzer çözümler sunacağını tahmin ediyoruz. Bu konuda bizden detaylı bir makale isterseniz yorumlarda belirtin lütfen.

Kaynak: reghardware

2 Yorum

  1. Atilkurt

    Herkese selamlar;

    Evet, sizden bu konu ile ilgili detayli bir makale bekliyoruz(en azindan ben bekliyorum).Bu advanced format, satin aldigimiz veya alacagimiz 7200 RPM serilerinde kullanilmaya mi baslanicak, yoksa advanced format li ayri bir seri mi  cikartacak firmalar?(mesela NCQ teknolojisi gibi…ilk ciktiginda NCQ destekli diskler ayri satiliyordu, NCQ suz disk stoklari eridikten sonra satin aldigimiz tum 3.5″ diskler NCQ teknolojili oldu).  

Bir cevap yazın