Windows XP x64, Sözler ve Gerçekler

Windows XP x64, Sözler ve Gerçekler

Windows XP x64 Sürümü’nün çıkışından kısa bir süre sonra Microsoft, bedava Windows değişim programı yaparak müşterilerini yeni sürüme geçebilmeleri için yardımcı oldu. Windows XP Professional’a sahip olanlar x64 sürüme bedavaya geçebiliyorlar sadece eski 32 bit lisanslarını geri vermeleri gerekiyor.

Ne olduğunu bilmeden bir ürün almak genelde kimsenin kendini rahat hissetmesini sağlamaz, buna bir de eski aygıtların ve çevre birimlerinin sürücülerinde sıkıntı olduğu düşüncesini ekleyin. x64 geçişini yaptıktan sonra tarayıcı ve internet kamera gibi çoklu ortam aygıtları bazen çalışmaz hale gelebiliyor çünkü küçük üreticiler veya “isimsizler” (no name) Windows XP x64 için sürücü üretme zahmetine girmiyorlar. Sebeplerden biri kaynak sıkıntısı diğeri ise x64’e geçen kullanıcıların yeni ürünler almak zorunda kalacaklarını bilmeleri.

Bu ilk çıkış sorunlarının çoğunu çözen Windows XP Professional x64 Edition, 64 bit işlemciler için işletim sistemi desteği sağlıyor. 4 GB’den daha fazla sistem belleği adreslenebilmesi ve büyüyen veri genişliği sayesinde 64 bit için yazılmış uygulamalarda göreceli başarım artışları sağlanıyor.

Ancak eğer elinizde yeteri kadar yoksa bellek artısı bir eksiye dönüşebilir. Her bir veri parçası 64 bit uzunluğunda olduğundan, 32 bit parçaya sahip eski 32 bit uygulamalar eskiden 32 bit işletim sisteminde çalıştığı belleğe göre daha fazla bellek alanı işgal edebilir. Bu açıdan bakıldığında Windows XP x64’ü düşük bellek miktarıyla çalıştırmak pek akıllıca görünmüyor. Eğer bu en son teknoloji işletim sistemine geçmek istiyorsanız bizim tavsiyemiz en azından bir gigabyte belleğe sahip olmanız.

Bu proje için her zamanki deney setimizin (sadece 32 bit uygulamalar) çoğunu kullandık ve 32 bit Windows XP kullanıcılarının başarımlarını Windows XP x64 Edition kullanıcılarıyla karşılaştırdık. Athlon 64 deney sistemi iki adet 512 MB kapasiteli DDR400 bellekle donatıldı ve deneylerimiz en hızlı tek çekirdekli işlemci olan Athlon 64 FX-57 üzerinde ve onun çift çekirdekli arkadaşı Athlon 64 X2 4800+ üzerinde yapıldı.

Bir cevap yazın