Windows XP, Vista ve 7 Dizüstülerin Performansına Kısa Bir Bakış Attık

Windowslar Testte

Windows XP masaüstü Windows XP, bilgisayar tutkunlarının uzun bir süre favori işletim sistemi oldu. Birçok kişi garip sorunları, sürücü uyumsuzlukları gibi sebepleri öne sürerek Windows Vista’ta geçmeye direndi. Vista için ayrıca şu iddiaları duyduk: Programlar yavaş açılıyor, işletim sistemi daha geç açılıyor ve kapanıyor.

Windows XP’ye Service Pack 3’ü yükledik ama tüm işletim sistemlerinde aktif hale getirdiğimiz ACHI ile ilgili bir sorununu çözmek için biraz uğraşmak zorunda kaldık. Yüklemeyi başlatmak için ACPI uyumlu Intel Matrix Depolama sürücüsü ile yükleme diski oluşturduk. 10 Kasım’a kadar çıkmış tüm XP yamaları da dahil olmak üzere test sayfasındaki tüm sürücüleri yükledik.Güç ayarlarını şu şekilde düzenledik:

 • Sabit diski 10 dakika sonra kapat.
 • Pil ömrü %5’e gelince sistemi kapat.
 • Ekranı kapatma.
 • Ekran koruyucu kapalı.
 • Bekleme durumu kapalı.

windows Xp güç seçenekleri resim 1

windows Xp güç seçenekleri resim 2

11 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Şu cümle çok ilginç

  “en iyi seçim Windows 7 olur. Performansı XP’ye yakın ….”

  Yeni bir işletim sistemi ama 9 yıl öncesinin işletim sisteminin performansını gerisinde kalıyor… Bu gidişle ölene kadar xp kullanıcam sanırım

 2. Ali

  Aslında Windows 7 de programların açılma süresindeki gecikmeyi, Windows xp deki pil ömrüne eklemek gerekir. Yani aradaki fark bence 28 dakikadan ziyade 15 dakika civarı olur en azından.

 3. Ziyaretçi

  Şu cümle bencede çok ilginç 🙂

  “en iyi seçim Windows 7 olur. Performansı XP’ye yakın ….”

  win 7 ile win xp nin sistem minimum sistem gereksinimlerine bakın. sonra gidin ağlayın.

 4. Doğan Doğru

  win 7 kurup denemeden kullanmadan boş muhabbet yapıonuz gençler xp nin ömrü bitti artık 4 gb rami bile desteklemeyen işletim sisteminden ne beklenir 64 biti türkçe olmayan işletim sisteminden ne beklenir ki 4 gb ram koysanız bile o 4 gb rami nasıl kullancak o işletim sistemi acaba

 5. levis

  Xp ne kadar performanslıda olsa artık nesil makinalarda performans kaybına yol açıyor. Bunu ben bizzat gördüm. Yaklaşık olarak 2 yıllık bir makinada xp daha performanslı çalışabilir ama makinanızı yeni nesil parçalarla upgrade yaptıysanız kesinlikle Win 7 64 bit çok daha hızlı çalışacaktır.

 6. Ziyaretçi

  levis abi seni buralarda görebiliyoruz ancak oda güzel levis abinin de dediği gibi hız değil performans sıda çok önemli testler nekadar doğru olsada windows 7′ nin çıkış nedenini araştıranlar gördükleri cevaplarda anlıycaklardır neden windows 7 diye.. saygılarımla.

 7. birol

  Ben oyuncuyum. Çıktığından beri XP kullanıyorum. Ne çöküyor, ne donuyor, ne de sürücü ve donanım tanımama sorunu var. En yeni oyunları sorunsuz çalıştırıyor. Pil ömründen bana ne, laptoplar oyun amaçlı olmadığına göre buda beni ilgilendirmiyor. 32 bit işimi gördükten sonra 64 bitte pek ilgimi çekmiyor. Çalışan bir sistemim var neden W7 deneyerek dertsiz başıma dert açayım ki. Ben XP ciyim. Elaleme haybeye para kazandırmaya da niyetim yok. Herkeze tavsiyem en iyi sisten sorunsuz çalışan sistemdir. Derdiniz yoksa kendinize dert aramayın. İyi günler dilerim. 

 8. K2C

  @birol arkadasım kımse kendıne dert katmıyorkı bılgı paylastıkca coğalır ve denemedıkcede bı halta yaramaz ne alakadır 64 bit nedir dıyosun pil omru nedır dıyosun bu testler senın ıcın yapılmıyor ve kımsede sana sılah dayamıyor wın 7 kullan dıye bıraz mantıklı dusunelım 10 sene oncekı teknolojımı 1 sene ıcınde cıkan teknolojımı sen sımdı dersın dx11 de nekı neyıme yarar dıye dusunuyodursun. Not wın 7 bu zamana kadar cıkmıs en ıyı işletim sistemidir lakın acıkları cok buda bı gerçek kod laması cok karmaşık .Saygılarımla

Bir cevap yazın