Windows XP Pil Ömrü Konusunda Windows 7’den Hala Daha İyi

Geçtiğimiz yaza doğru Windows 7’nin RC sürümüyle Windows XP’yi karşılaştırmıştık. O karşılaştırmada dizüstü bilgisayar üzerinde pil ömrü deneyi de gerçekleştirmiştik ve ilginç bir şekilde Windows XP işletim sistemiyle daha uzun çalışma süresi elde ettik. Görünüşe bakılırsa bugün de fazla bir şeyler değişmemiş.

Laptop Mag, Liliputing ve JkOnTheRun sitelerinde gerçekleştirilen deneylerden çıkaracağımız sonuç şu ki dizüstü ve netbook kullanıcılarının Windows XP kullandıkları zaman daha uzun pil ömrüne sahip oluyorlar. Oysaki Microsoft, yeni işletim Windows 7’yi tanıtırken enerji tasarrufu konusunda baya ilerleme kaydettiklerini söylemişti. Evet aslında bu kısmen doğru çünkü Windows 7, Vista’dan daha az enerji talebinde bulunuyor ama XP’nin sırtını yere getiremiyor. Özellikle netbook kullanıcıları Windows XP sayesinde fazladan 1 saat çalışma süresi kazanıyorlar.

Buradan Windows 7’yi kötülemeye çalıştığımız çıkarılmamalı. Windows 7 çok daha gelişmiş bir işletim sistemi, tonlarca aracı ve hizmeti var, kısacası son teknoloji ürünü. Bu durumda güç ihtiyacının daha fazla olmasından daha doğal ne olabilir. Ayrıca Vista’ya göre daha enerji dostu olduğu da unutulmaması gereken bir gerçek.   

Bir cevap yazın