Windows XP ile RAID 5 Yapmak

Piyasada artık oturmuş Hitachi, Maxtor, Seagate ve Western Digital gibi bir çok sabit sürücü markası var. Ev veya ofis kullanımında genelde bir tane disk yeterli.Büyük organizasyonlarda ise bir çok disk kümesi barındırmak zorunlu. Fakat burada sorun RAID dizilerinin çok ucuz olmaması.

Günümüzde birçok anakart RAID denetleyicileri ile birlikte geliyor ama bu denetleyiciler genelde dosya sunucusu uygulamaları için yeterli değil. Bu anakartlar genelde basit 0 ve bir modlarını yada RAID 0+1 (şeritleme ve aynalama) dediğimiz ikili kombinasyonu destekliyor. RAID 0 ile yüksek kapasite ve çok iki başarımlar elde etmek mümkün ama sürücülerden birinin bozulması sonucunda veri kaybetmek olası bir ihtimal. İki RAID 0 diziyi aynalayarak RAID 0+1 haline getirip başarım ve veri güvenliğinde orta bir yol bulunabilir. Buradaki kayıp ise kapasite. Çünkü aynalayarak olası kapasite yarıya indirgenmekte.

Yüksek kapasite birinci öncelik olduğunda veriyi dizinin bütün elemanlarına dağıtan ve dönüşümlü olarak elemanlara eşlik bilgisini ekleyen RAID 5 yaygın kullanılan bir seçenek. RAID 5’te dizinin toplam kapasitesi diziyi oluşturan tüm sabit sürücülerin toplamından bir sürücünün kapasitesini çıkararak bulunabilir. Fakat bu çözüm göründüğü kadar basit bir çözüm değil. Eşlik bilgisinin hesaplanması ve sorunlu bir sürücü olduğunda verinin yeniden oluşturulması oldukça CPU başasımına gereksinim duyar. Burada kullanıcının karşısında iki seçenek var: Ya biraz pahallı olan ama içinde XOR birimi barındıran RAID denetleyicisini almak ya da XOR hesaplaması ile CPU’ya yüklenen ucuz modeli almak.

Aslında üçüncü bir seçenek daha var. Eğer bütçe kısıtlıysa ve XOR birimi olmayan bir denetleyici kullanmak seçim ise onun yerine yazılım ile RAID 5 yapmak da eş bir seçim olabilir. Windows sunucularının sunduğu RAID 5 tüm sürücüleri içermekte. Yani RAID 5 denetleyicisine gerek yok. Ek olarak sadece dosya işlemlerini kullanmak için RAID 5 yapıyorsanız pahalı olan Windows sunucu lisansını almak yerine, elinizdeki Windows XP’nin bir kaç değişiklikle oldukça iyi hale gelen RAID özelliklerini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın