Windows XP 10 Yaşında

Mutlu Yıllar XP!

Windows XP logo25 Ekim 2001’de, yani tam 10 yıl önce Microsoft, Windows XP’yi satışa çıkarmıştı. Windows XP’nin çıktığı günden bugüne 10 yıl geçse de, Eylül ayına kadar en popüler işletim sistemi olmayı başarmıştı.. Eylül ayında kullanım oranı olarak Windows 7’nin gerisinde kalan Windows XP, piyasadaki ilk günlerinde pek başarıyı yakalayamamıştı aslında. Satışa çıkarıldıktan üç gün sonra sadece 260.000 kopya satabilen Windows XP, yeni sürücülerin çıkmasıyla ve bilgisayar üreticilerinin ön yüklenmiş işletim sistemi olarak XP’yi kullanmaya karar vermesiyle büyük bir ivme yakaladı.

IDC analistlerine göre Microsoft, 2006 yılında 400 Milyon aktif edilmiş Windows XP kopyası satmayı başarmıştı. 2006 yılının Ocak ayında yayınlanan Windows Vista ise bilgisayar meraklıları ve özellikle dizüstü bilgisayar üreticileri tarafından pek sevilmedi.

StatCounter’in istatistiklerine göre bugün itibariyle on yaşını doldurmuş Windows XP %38.51 pazar payına sahipken, Windows 7 %40.41’lik bir dilimi elinde tutuyor. Microsoft’un pek tutulmayan işletim sistemi Vista ise Ekim 2009’da %23.60 gibi bir oranla maksimum değerini görmüş. Sadece bu rakamlar bile Windows XP’nin ne kadar başarılı bir işletim sistemi olduğunu yeterince ortaya koyuyor sanırım.

8 Yorum

 1. mamad

  Win 7’nin ubu kadar uzun ömürlü ve efsane bir işletim sistemi olacağını sanmam şahsen. Çünkü Win 8 ile daha hızlı bir çıkış yapma peşinde MS ve x86 tabanlı platformlar azalıyor.

 2. tylor

  gelmiş geçmiş en başarılı işletim sistemi, 10 yıl içinde hiç yeni işletim sistemi çıkarmayıp ek paketler ile şimdiki windows 7’den çok daha başarılı bir konuma gelinebilirdi. ama para tatlı tabii.

 3. Ziyaretçi

  ya anlamıyorum arkadaşlar xp yi neden bu kadar çok seviyosunuz tabi cracklemesi kurup kullanması çok daha kolay di mi? win 7 xp kadar stabil çalışan bi sistem ve altyapısı programlamaları nasıldır bilmem ama yani hala xp daha iyi nasıl diyosunuz bilmiyorum ayrıca görsel olarak xp nin kat kat ötesinde. bırakın artık xp yi. para tatlı diyen arkadaş, adam tabi para kazanıcak onun işi bu yeni bişey sunucak satılıcak adam da cebini doldurcak. sen niye çalışıyosun o zaman?

  • tylor

   yahu bende windows 7 kullanıcısıyım merak etme 🙂 şu deli gibi savunanlar görsellik ve dayanıklılık dışında bir şey sunamıyor zaten, ayrıca o dayanıklılık vista çıkana kadar gayet yerinde idi. microsoft eski evladını baltalamasaydı şu an hala güle oynaya xp kullanıyor olabilirdik, şimdi ise windows 7’ye mahkumuz. atıp tutmadan önce detaylı bilgi sahibi olmak lazım. kimsenin gidin xp kullanın windows 7’de neymiş dediği yok, ama windows7’nin cicili bicili olması dışında bir şeyi yok, xp ise devrimdi. bunu görmek o kadar zor olmasa gerek. bas yavrum bas eksiye 🙂

 4. crazy58

  tylor arkadaşım windows xp de ses bile farkediyor 1 hafta xp kullandıktan sonra w7 kurdum rahat ettim ses düzeyi yarı yarıya artıyor ve kalitesi de… görüntü konusundada win7 kat kat önde tabi başta xp de çalışan programlar win7 çalışmıyor dendi noldu ? ben hiç bir şey göremedim bi counter strike var oda maşallah win 8 dede çalışacak heralde :v xp ile gtx 295 den başlyıp bugunun gtx 590 ına kadar olan kartları nasıl kullanıcaksın dx 11 den nasıl yararlanacaksın zaten xp ile bu parçaları kullanırsan hantallaşıyor pc sanki pc nin gücünü sınırlıyor gibi vs. yani görsellik ve hız varken bana göre xp kullanmak mantıksız zaten artık görüntüsü bile külüstür gibi geliyor yeniliklere açık olmak lazım dimi:) xp ise devrimde demişşin diyelimki vista hiç çıkmasa windows 7 gelseydi onun yerine bu bir devrim olurmuydu bence olurdu vista başlı başına bir hata zaten orası ayrıda diyeceğim xp nin savunulacak bi yanı yok artık

Bir cevap yazın