Windows Vista’nın SuperFetch ve ReadyBoost Özellikleri İncelendi

Windows Vista'nın SuperFetch ve ReadyBoost Özellikleri İncelendi

Windows Vista çok kısa bir süre önce satışa sunuldu ve her zaman olduğu gibi yeni işletim sistemi hakkındaki yorumlar son derece tartışmalı. Bazıları Vista’yı severken bazıları daha temkinli yaklaşarak arkasındaki iş stratejisini beğenmedi. Yeni işletim sistemi fark edilir oranda kendiliğinden OpenGL desteği sunmuyor bu yüzden Windows XP’ye göre biraz daha yavaş çalışıyor, ayrıca pek çok aygıt için yeni sürücüler gerektiriyor. En kötü durumda sık kullandığınız bir uygulama artık çalışmaz hale bile gelebiliyor ve Vista sadece yeni donanım gerektirmiyor duruma göre bazı yeni yazılımsal güncellemeler de yapmanız gerekebiliyor.

On yıldan uzun bir süredir Windows son kullanıcı bilgisayarlarında en çok kullanılan işletim sistemi olma unvanını koruyor ki bunun yeni sürümler için de geçerli olması artık şaşırtıcı değil. Eğer Microsoft işletim sistemini tepe takla üretmek istese bile bunu yapabilir çünkü neredeyse hiç gerçek bir rakibi yok. Windows sayısal yaşam biçimimizin vazgeçilmez ekosistemi oldu. Her ne kadar başka seçenekler olsa da bunların çoğunluğu uyumluluk, destek, parasal destek ve doğru pazarlama konusunda yetersiz kalıyorlar. Bütün endüstriyi etkileyen en önemli stratejik ve teknolojik değişimin en iyi örneklerinden birisi Vista olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar Windows, Mac OS X’in sunduklarını hala tam olarak veremese de kimse Windows Vista’nın son kullanıcı açısından daha iyi bir Windows olduğu gerçeğine itiraz edemez. Microsoft’un artıları pazarlama konusunda, mükemmel bir pozisyonda olmasının nedeni de bu. Windows yumuşak bir his uyandırıyor Windows Vista ise yumuşacık; bu yüzden yeni işletim sisteminin kabullenilmesi çok daha kolay oluyor (bütün tersliklere rağmen). Windows’a alternatif bir seçenek bulmak ve onu kullanmaya çalışmak zaman kaybettiriyor bu yüzden pek çok kullanıcı bunu denemeye bile teşebbüs etmiyor. Sonuç olarak Windows kullanmak pek çok insan için hayatın bir gerçeği olarak kalmaya devam ediyor.

Sürücülerin ve güncellemelerin bütün donanımlarınız (ve yazılımlarınız) için hazır hale gelmesi biraz daha süre alabilir. Ancak çok eski donanımlar için pek fazla destek beklemeyin. Eğer 2007’nin ortalarına kadar elinizde bulunan aygıtlar için güncelleme bulamadıysanız bunları değiştirmeyi düşünmeye başlamalısınız. Vista son derece önemli bir yenilik – hem son kullanıcı için hem de donanım ve yazılım endüstrisi için.

Vista değişim rüzgârını ister sevin ister sevmeyin yeni Windows size daha iyi hizmet ediyor. Vista’nın size sunduğu kullanılabilirlik konusundaki artılardan daha önce bahsetmiştik. Ancak AeroGlass ile kaplanmış arayüzün hakkında konuşacağımız daha başka şeyler de var. Microsoft’un Vista gereksinimleri daha yumuşak bir kullanıcı tecrübesini hedefliyor yani Vista’nın çok daha akıcı çalışması gerekiyor. Buradan uygulama çalıştırma başarımının artacağını düşünmeyin, söz konusu olan şey Windows XP ile yaşadığımız bazı gecikmelerin yok edilmesi. Eskiden sistemi her açtığınızda veya bir uygulamayı her başlattığınızda uygulamanın sabit diskten yüklenmesini beklemeniz gerekiyordu.

Vista, sık kullandığınız uygulamalarda yaşanan bu bekleme süresini azaltmak için iki özelliğe sahip olarak geliyor: SuperFetch, kullanım şeklinizi inceleyerek kullanabileceğiniz uygulamaları önceden belleğe yüklüyor böylece bu programları açmak istediğinizde çok daha hızlı açılıyorlar. Tabii ki bu işlem olabildiğince yüksek bellek gerektiriyor ki tam bu noktada da ikinci özellik devreye giriyor: ReadyBoost ana belleğinizi taktığınız USB 2.0 Flaş belleğe kaydırarak kapasitesini artırıyor. Her ne kadar USB 2.0 belleklerin başarımı günümüzün hızlı sabit disklerine göre yavaş olsa da Flaş belleklerin gecikme süreleri neredeyse sıfır.

Bir cevap yazın