Windows Vista İçin Hazırlık

Windows işletim sistemi Windows 95’e kadar su yüzüne çıkmadı. Ondan öncesi DOS için GUI güncellemesinden ibaretti. Windows 95 çıktığında, genel masaüstü için kullanıma ayrılmıştı ve bunun yanında temel olarak OS/2’nin temiz bir sürümü olarak sunucu ve iş istasyonları için hedeflenmiş ve bu yüzden çoğunluğun ilgisini çekmemiş Windows NT mevcuttu.

Windows NT’nin kurumlardaki masaüstünde kullanımı hedeflemesiyle ve Windows 98/ME’nin yalnızca tüketici platformu haline gelişiyle birlikte 90’ların son zamanlarında bu durum değişikliğe uğradı. Windows 2000 çizgileri bulanıklaştırdı ancak gerçekte iki sürümü bulunmasına rağmen (ev bilgisayarları için Home Edition ve iş bilgisayarları için Professional Edition) Windows XP, hem tüketici hem de şirket pazarı için tek bir platform haline gelinceye değin tam anlamıyla çizgiler silinmemişti.

Windows 95 ve takipçilerinin büyük/küçük/büyük sürüm döngüsünü takip edeceği sanıldıysa da NT bu düzeni bozdu ve temel olarak Windows 95’ten sonra üç küçük sürüm ortaya çıktı. Bu sürümler Windows 98, Windows 98 Second Edition (SE) ve Windows Millennium Edition (ME) idi.

Ağustos 2001'den kalma Windows XP RTM diskleri

Ağustos 2001’den kalma Windows XP RTM diskleri

On yıllık bir süreden içerisinde şirket pazarını ilgilendiren çeşitli sürümler çıkarıldı: Windows 95, Windows NT ve Windows 2000. Tüketiciler için, temelde yalnızca Windows 95 vardı. Diğerlerinin hepsi küçük sürümlerdi.

Sadece şunu söylememe izin verin ki büyük ve küçük sürüm arasında önemli farklar vardır. Küçük bir sürümde (bazen “nokta sürümü” veya “bakım sürümü” olarak da adlandırılır) gerçekten değişen fazla bir şey yoktur. Çoğunluğu, tüm paketlerin derlenip toparlanması ve ek özelliklerden veya gelişmelerden ibarettir. Büyük sürüm ise baştan aşağı yeniden yapılan tasarımdır ve işlevsellikte gördüğünüz büyük farklar bu sürümlerin içerisindedir. Büyük sürümler iyi yapılması çok zor olan şeylerdir ve Windows Vista da büyük bir sürümdür.

İşler Değişecek

Büyük bir sürümle işler değişir. Apple’ın işletim sistemlerini de denediğim, Vista herhangi bir diğer büyük bir sürümden daha olgun gibi görünürken, “Vista ready” olarak sertifikalandırılmayan ve kısmen bir yıldan daha eski olan donanımlarla sorunlar çıkaracak. Öncellerini (seleflerini) hatırlayacak olursak, Windows XP belleğin pahalı, işlemcilerin göreceli olarak yavaş ve virüslerin disketlerle geldiği (eğer bir disketin ne olduğunu hatırlamıyorsanız, muhtemelen gerçekten iyi bir şirkette çalışıyorsunuzdur) bir dönemde yaratıldı. Aksine, Vista bolca hızlı bellek kullanmayı (hem sistem belleği olarak hem de grafik belleği olarak) seviyor ve iş yazılımın kendini korsanlara, solucanlara ve diğer kötü saldırılara karşı korumaya geldiğinde çok daha etkin bir biçimde çalışıyor.

Windows Vista'daki 3B döndürme özelliği

Windows Vista’daki 3B döndürme özelliği

Bilgisayarların iyice ucuzladığı son günlerde neden bazı kullanıcıların Vista’yı olduğundan daha yavaş çalıştıran eski donanımlarında ısrar ettiklerini ve sistemi düzgün çalışır hale getirebilmek için saatler harcadıklarını bir türlü anlayamıyorum. Bahsettiğim sistemler 450 $ (tipik bir ekranla ve yazıcıyla) seviyesinde fiyatlarla alınabiliyorlar. Ancak insanlar eski sistemlerinde ısrar edecekler ve muhtemelen pek çok kullanıcı sonuçlardan memnun olmayacak.

Eğer bir seneden daha eski bir donanıma sahipseniz, yeni bir donanım alıncaya kadar XP’de kalmaya devam edin ve sonuçtan dolayı hayal kırıklığına uğramamaya bakın. Herhangi bir yeni işletim sistemiyle iyi bir deneyim yaşamanın anahtarı beklemek ve hazır olduğunuzda işletim sistemine geçmektir.

Bir cevap yazın