Windows Tabanlı Süper Bilgisayar Petaflop Barajını Geçti

Windows HPC sunucu petaflop barajını aşmayı başardı.

Geçtiğimiz günlerde Çin’in, Dünya’nın en hızlı süper bilgisayarını geliştirmeyi başardığını duyurmuştuk. Tianhe-1A adlı bu süper bilgisayar, saniyede 2.57 Petaflop işlem hesaplabiliyordu. Peki, hiç merak ettiniz mi, bu süper bilgisayarlara güç veren işletim sistemini?

Ev ve ufak iş yerlerinde kullanım kolaylığı nedeniyle genellikle Windows işletim sistemleri tercih edilse de, iş süper bilgisayarlara geldi mi, genellikle Linux tabanlı işletim sistemleri tercih edilir. Dünya’nın en güçlü süper bilgisayarı Tianhe-1A da buna bir istisna değil.

Evet, bu haberimizde yeni bir rekor ile ilgili, ama Linux işletim sistemi kullanan bir süper bilgisayarı ile ilgili değil. Windows tabanlı bir süper bilgisayar ile ilgili.

Japonya’nın Tokyo şehrinde geliştirilen Tsubame 2.0 adlı bu süper bilgisayar, Windows HPC tabanlı süper bilgisayarlar arasında Petaflop barajını geçen ilk süper bilgisayar. Tokyo Teknoloji Enstitüsünden Profesör Satoshi Matsuoka, “Windows HPC tabanlı bu süper bilgisayar ile yaptığımız testlerde oldukça iyi sonuçlar aldık” diyor ve ekliyor “böyle güçlü bir bilgisayarı Windows uygulamalarında görmek için sabırsızlanıyoruz”.

Her ne kadar Tsubame 2.0 Windows tabanlı desek de, aslında bu bilgisayar hem Linux hem de Windows tabanlı geliştirilmiş ve Linux tabanlı sistem, Windows tabanlı sisteme göre %5 daha hızlı. Sırf bu yüzden, en hızlı ilk 500 süper bilgisayar listesinde Tsubame 2.0’ın adı geçmiyor. Çünkü bu listeye sadece bir sonuç kabul ediliyor.

Son olarak, Dünya’nın en hızlı ilk 500 bilgisayarı arasında sadece beş tane Windows tabanlı süper bilgisayar olduğunu geri kalan 459 süper bilgisayarın Linux tabanlı olduğunu hatırlatalım.

Yani, Microsoft’un bu alanda daha çok ekmek yemesi gerekiyor :).

3 Yorum

Bir cevap yazın