Windows Phone 8’in Arayüzünde Radikal Değişiklikler Görebiliriz

Balonlar ile hazırlanan interaktif simgeler Windows Phone 8’in yeni arayüzünü şekillendirebilir.

Microsoft araştırma ekibinin TechForum’da sunumu yaptığı yeni balon temalı interaktif simgeler Windows Phone 8’in yeni arayüz sistemini şekillendirebilir. Sunumda, Windows Surface 2’e direk olarak bağlı Windows Phone 7 işletim sistemi yüklü bir HTC HD7 cep telefonu kullanılmış.

Microsoft araştırma ve teknoloji başkanı Craig Mundie’nin sunumda ikon sistemi yerine interaktif balon arayüzünün kullanıldığını görüyoruz: mavi balonlar Twitter, Facebook gibi sosyal ağ bağlantılarını simgelerken, yeşil balonlar iş alanı ile ilgili bağlantıları simgeliyor, sarı balonlar ise, müzik ve video gibi medya bağlantılarını simgeliyor. Arayüzde gördüğümüz balon simgesinin büyüklüğüne göre önem sırası bile düşünülmüş.

Sunumda Mundie, yeşil balona ve ardından uçak simgesine tıklıyor ve planladığı uçak seferinde bir sorun olduğunu öğreniyor. Daha sonra arayüz kişisel ajandaya yöneliyor ve ilk uygun günü ve ilk uygun uçağı eşleştirip kullanıcıya bir öneri sunuyor.

Sunumda Mundie, “bizim öngörümüz, hesaplamanın hayatın her alanına gireceği ve her şeyin birbirine bağlanacağı yönünde ve gün geçtikçe bu alan daha görünmez bir hal alacak. Hesaplama, sizin sadece PC başında ekrana bakma dediğiniz şey olmayacak.” diyerek cep telefonlarının gelecekte tüm bir ekosistem ile etkileşimli hale geleceğinin altını çiziyor ve Microsoft’un bu alana yatırım yaptığını belirtiyor bir anlamda.

Mundie’nin sunduğu sunumun videosunu aşağıda bulabilirsiniz?

Ayrıca benzer bir sistemi Nokia’nın Symbian için hazırladığını hatırlıyorum. Symbian Nokia için önemini kaybettiğine göre Microsoft, balon temalı arayüz sistemini Windows Phone 8 için devam ettiriyor olabilir.

 http://www.youtube.com/watch?v=MqUaxnhp7rc&feature=player_embedded

Bir cevap yazın