Windows Phone 7.1 “Mango” Bu Sonbahara (Video)

Microsoft bir VIP toplantısı düzenleyerek Windows Phone “Mango” güncellemesiyle gelecek yenilikleri gösterdi.

Windows Phone LogoSalı günü Microsoft‘un düzenlediği VIP basın toplantısına katılan 40-50 kadar dinleyiciye konuşan Microsoft Taşınabilir İletişim Bölümü başkanı Andy Lees, yeni güncellemeyle akıllı telefonların daha da akıllanacağını, kullanıcılara daha fazla yaratıcılık ve seçenek olanağı sunacaklarının altını çizdi ve “bölük pörçük bir deneyime ve hüsrana” yol açmayacaklarını sözlerine ekleyerek Google Android OS‘a taş atmaktan da geri kalmadı.

Mango üç ana konuya odaklanmış: Aile ve arkadaşlarla iletişim, uygulamalar ve internet erişimi. Mango’da işletim sistemine serpiştirilmiş çok sayıda uygulama seçeneği yerine, kullanıcı merkezli bir yapı benimsendiğini belirten proje yöneticisi Derek Snyders “İnsana odaklandığımız için yeni Mango’da insan ön planda olacak.” diyor.

Mango’da gelmesi beklenen bazı özellikleri daha önceden biliyorduk: Çok sayıda uygulamayı aynı anda, pil ömrünü kısaltmadan işletebilecek bir çoklu işlem yapısı, HTML5 ve donanımsal hızlandırmadan yararlanan Internet Explorer 9 tarayıcı ve kullanıcıya gelen metin, Windows Live Messenger, Facebook sohbeti mesajları arasında kaybolmayı önleyen “ileti dizisi” özelliği.

Live tuş yapısı da arka planda çalışan ek uygulamalara gerek duymadan güncel verileri gösterecek biçimde değiştirildi. Mozaik arayüz artık daha dinamik, daha göz alıcı ve öncekinden daha fazla veriyi barındırabiliyor. Uyarılar da artık tuş olarak görüntülenecek ve gerçek zamanlı olarak yenilenecek. İlgili kişilerden bir “Grup” yaratmak da mümkün olacak.

Mango güncellemesine ait bazı ayrıntıları sıralayalım:

 • Microsoft Exchange, Facebook ve LinkedIn entegrasyonu.
 • Çok daha sezgisel bir yazım deneyimi için daha akıllı bir klavye.
 • Çok sayıda eposta hesabına bağlanabilen bir Gelen Kutusu.
 • Açıktan kullanım için tümleşik bir metinden-sese, sesten-metne çevirici.
 • Local Scout hizmeti ile yerel aramalar yapabilme.
 • Ürün, yer, film ve daha fazlasından özet haberler sunan not kartları.
 • Bing Görsel, Ses ve Müzik aramasını da içeren daha fazla Bing hizmeti.
 • İndirilebilir uygulamalara tek merkezden ulaşım.
 • Xbox 360’a benzer biçimde sosyal oyun deneyimi.
 • App Connect ile arama sonuçlarına eşlik eden Windows Phone Hubs uygulama önerileri.
 • Ses, yazma, tıklama gerektirmeden, yalnızca kamera görüntüsüyle arama yapabilme.

Elbette önümüzdeki sonbaharda Windows Phone 7‘ye gelecek beşyüzden fazla geliştirmenin hepsini tek tek sıralayamıyoruz. Mango’ya ait Kaynak Geliştirme Kiti’ne (SDK) erişim ise başladı. Mango’da bölgesel desteğin çok daha geliştirilmiş olmasıyla ilk Windows Phone 7 çıktığından dört kat daha büyük bir pazar hedeflenmiş olacak. Nokia, Samsung, LG ve HTC şimdiden  Mango kullanan ürünleri pazara süreceklerini açıkladılar, Acer, Fujitsu ve ZTE de sırada.

Mango’yu iş üzerinde görmek isteyenler WinRumors‘ın Windows Live Messenger, Gruplar, Outlook, birleşik Gelen Kutusu ve birkaç farklı özelliği daha canlı gösteren Youtube videolarına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın