Windows Mobile 6’ya Veda Öpücüğü

Microsoft emektar Windows Mobile 6’ya elveda demeye hazırlanıyor.

Windows Mobile LogoWindows Phone 7 aygıtlar raflara çıktığında bu yana Windows Mobile 6 bir köşeye atılmış gibiydi. Microsoft tüm dikkatini WP7 üzerinde yoğunlaştırdığını da yalanlamıyor zaten ki yeni açıklaması ile bu yaz Windows Mobile’den bir adım daha uzaklaşacağını bildiriyor.
 
WinRumors’un haberine göre Microsoft geliştiricilere Windows Mobile 6.x’e ait yeni uygulamala veya güncellemelerin, 15 Temmuz’dan itibaren, kabul edilmeyeceğini bildirdi. Bildirinin ayırıntıları özetle şöyle:

Uygulama Ekleme ve Yönetimi: 15 Temmuz 2011 itibarıyla, Windows Mobil Uygulama Mağazası için Windows Mobile 6.x uygulama ve güncellemeleri kabul edilmeyecek. Bu tarihten sonra ürün bilgisi ve fiyatları da güncellenemeyecek. Ancak destek birimiyle iletişime geçilerek uygulamanın kaldırılması istenebilecek.

Uygulama Dağıtımı: Her ne kadar 15 Temmuz 2001 itibarıyla uygulama ekleme veya güncelleme mümkün olmayacaksa da, kullanıcılar Mobil Market üzerinden Windows Mobile 6.x uygulamalarını satın almayı sürdürebilecekler.

Uygulama Raporlama: Windows Mobile 6.x uygulamalarınıza ilişkin satış ve indirme raporlarına 15 Temmuz’dan sonra da erişilebilecek.

Geliştirici Ödemeleri: Geliştirici ödemeleri bugüne kadar olduğu biçimde, değişik bir uygulamaya tabi olmadan sürdürülecek.

Aslında işler uzunca bir süredir zaten yavaşlamışa da benziyor. Windows Mobile 6.x uygulama geliştiricileri sistemdeki bazı hatalarla uzunca bir süredir boğuştuklarını, Microsoft yetkililerine, hatta bizzat başkan Steve Ballmer’a aylar öncesinden bildirmelerine rağmen bu hataların düzeltilmesine ilişikin hiçbir gelişme olmadığını, dahası uygulama merkezinden yanıt olarak Windows Mobile desteğinin yakında sona ereceği gerekçesiyle hatalara ilişkin çalışma yapılmayacağına ilişkin bir eposta aldıklarını söylüyorlar.

Windows Mobile kullanıcısı mısınız? Windows Phone 7‘ye geçmeyi düşünüyor muydunuz? Emektar Windows telefonunuzdan memnun muydunuz? Bu gelişmelerden sonra durumu tekrar gözden geçirmeniz gerekecek gibi görünüyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın