Windows Longhorn İçin WinFS Dosya Sistemi: Daha Hızlı & Daha Akıllı

20 yıl önce Microsoft’un yaygın şekilde kullanılan MS DOS 2.0 işletim sisteminin sadece 16 MB’lık sabit disklere kadar desteği vardı. O zamanlar PC kullanan az sayıda kişi için, bugün saçma bulunan bellek sınırlaması, bir problem teşkil etmiyordu. Zira o zamanların “büyük” sabit diskleri bir renkli televizyon kadar pahalıydı.1980 ve 90’larda daha kötü olan şey ise DOS işletim sisteminin boşa harcadığı pahalı bellek alanı idi. İlk Windows versiyonları bile sürücüdeki fiziksel bellek alanını tamamen değerlendiremiyorlardı.

Bunların üzerinden 25 yıl bile geçmedi, fakat pek çok bilgisayar kuşağı atlattıktan sonra problem tersine döndü. Geliştiriciler artık sabit disk kapasitelerindeki sınırlamalar ile uğraşmak zorunda değil, hatta aksine şu anda neredeyse sınırsız kapasiteye sahip devasa depolama araçlarını yönetiyorlar. FAT sistemleri 200’er GB’lık diskler üzerindeki yüzlerce MB veri ile uğraşmak için tasarlanmamışlardı. Bu ikilem Microsoft’un Windows’un yeni kuşağı için harekete geçmesine yol açtı. Windows Future Storage (WinFS – Windows Gelecek Depolama Sistemi), XP’nin takipçisi olan Longhorn’da yerini alacak. İlk defa, bir sunucu teknolojisi ilişkisel veritabanı aracılığı ile ev PC’lerindeki bilgileri yönetecek. Bu yazı WinFS dosya sisteminin gelişimini ve gelecekteki sistemlerden kaldıracağı yükün izini sürüyor.

Longhorn yeni filtreleme kriteri ile çoktan geleceğin taşlarını örmeye başladı. Dosya yapısı önemini yitirirken, çok sayıda dosya indeksi yaratabiliyor.

Longhorn yeni filtreleme kriteri ile çoktan geleceğin taşlarını örmeye başladı. Dosya yapısı önemini yitirirken, çok sayıda dosya indeksi yaratabiliyor.

Bir cevap yazın