Windows Live Messenger 300 Milyon Kişiye Ulaştı: Türkiye Birinci

Windows Live Messenger daha düzgün bir alternatifi bulunmadığı için (Windows işletim sistemleri gibi) kullanılan nadir yazılımlardan birisi. Sayısının tam olarak hatırlamıyorum ama Türkiye’nin Windows Live Messenger kullanıcı sayısı bakımından ilk üçte olduğunu hatırlıyorum. Ancak net olan bir şey var ki Microsoft’un yayınladığı verilere göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının %73’ü bu sohbet programını kullanıyor ve Türkiye bu yüzdeyle birinci.

Ülkeden ülkeye İnternet kullanıcılarının, Messenger kullanıcılarına oranı

Ülkeden ülkeye İnternet kullanıcılarının, Messenger kullanıcılarına oranı

Microsoft, Messenger adlı sohbet programını ilk kez 1999 yılında yayınladı. O günden bugüne kullanıcı sayısı yavaş yavaş artarak 300 milyonu aştı. Biz daha fazla bir sayı beklerdik, zira Messenger’e göre yeni yetme diyebileceğimiz Facebook şimdiden 350 milyonu buldu. Buradan sohbet programlarının, sosyal paylaşım sitelerinin eline su dökemeyeceğini de çıkarabiliriz. Sonuçta Windows Live Messenger’da arkadaşlarınızın etkinliklerinden daha yeni yeni haberdar olabiliyorsunuz. Ayrıca paylaşım olanakları da sınırlı. İnsanlar paylaştıkça çoğalıyor.

Messenger kullanıcı sayısının zamana bağlı değişimi

Messenger kullanıcı sayısının zamana bağlı değişimi

Microsoft’un verdiği birkaç istatistiki bilgiyle haberimizi sonlandıralım. Her ay Messenger üzerinde 163 milyar dakika zaman harcayan bu kullanıcılar, dünyadaki tüm internet kullanıcılarının %9.4’ünü oluşturuyor. Bu kullanıcıların %40’ı hergün çevrimiçi oluyor, 1.5 milyar görüşme yapıyor ve 9 milyardan fazla mesaj yolluyor. Messenger üzerinde en çok 40 milyon kişi aynı anda çevrimiçi olmuş.

Sizce neden Türkiye, Windows Live Messenger kullanımında bu kadar önde?

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Türkiye’de boşta o kadar çok insan var ki faydalı işlerle uğraşacaklarına oturup saatlerce msn’de geyik yapıyorlar. Türkiye’de bu kadar çok msn kullanıcısı olmasının başka bir sebebini aramaya gerek var mı?

  2. Ziyaretçi

    Çünkü bizim insanımız yabancı dil kousunda çok zayıf. Mesajı türkçe bile yazak olsa onu ingilizce arabirimden gönderemez. hotmail ve msn çok uzun süredir türkçe desteği ile mail sohbet portal hizmeti.veriyor. Yahoo bu konuda (bende uzun süre kullansamda) çok geç kaldı hatta hala sohbet yazılımı ingilizce, portalıda ingizice. Google da türkçe destekli olsada bu mail ve sohbet programlarına geç girdi. çıkardığı yazılım msn gibi gössel açıdanda iyi değildi. Yinede şu anki içeriğini sizin seçtiğiniz  igoogle ve java tabanlı chat bana mantıklı geliyor. umarım herkese yaygınlaşır

Bir cevap yazın