Windows İçin Casus Yazılımlardan Kurtulma Araçları

Artık internete bağlı her kullanıcının başını ağrıtan casus yazılımlar (spyware), internet tarihinde hiç olmadığı kadar kötü bir duruma geldi ve bu sorunun yakın zamanda çözüleceğine dair her hangi bir işaret de yok. Kısa süre önce New York Times’da “eğitimli” insanların casus yazılımlar tarafından işgal edilen bilgisayarlarını, “yazılımsal cımbızlarını” çekip acı verici casus yazılım temizleme işlemine girişmek yerine, onları çöpe atmayı tercih ettikleri hakkında bir yazı yayınlandı. Yazıda sadece bu durumun çevreyle ilgili yaratacağı kabustan bahsedilmiyor aynı zamanda insanların casus yazılımlardan kurtulmak için yaptıkları komik, gereksiz ve hayal kırıklığı yaratan işlemlerden de bahsediliyor.

Spy-Bot Search and Destroy gibi popüler ve bedava yazılımlar kurulduktan sonra sisteminizdeki bütün casus yazılımları güzelce temizliyor fakat bunlar casus yazılımların sisteminize yeniden bulaşmasını engellemek konusunda o kadar başarılı değiller. Ayrıca bu işi yaptığını iddia eden yazılımlar (sisteminize casus yazılımların bulaşmasını engellemek) pek de ucuz sayılmaz. Bana eski kafalı diyebilirsiniz fakat eğer bir şey elde etmek istiyorsanız karşılığını ödemeniz gerekiyor. Bu durumda ise bir şeyler ALMAMAK için (casus yazılım) para ödüyorsunuz. Görüldüğü gibi aslında internetin çıkardığı gerçekten ilginç bir iş modeli.

Bazıları bu sorunu çözebilmek için kendilerine özgü güvenlik açıkları olan Firefox ve Opera gibi diğer internet tarayıcılarını kullanmayı tercih ediyor. Ancak yeteri kadar insan belirli bir tarayıcıyı kullanmaya başlayınca o tarayıcı da casus yazılımların hedefi haline gelecek. Yani başka bir internet tarayıcısı kullanmanın, geçici veya bu tarayıcıların pek çok sayfayı doğru yaratımlayamadığını (render) düşünürseniz de başarılı bir çözüm olmadığı görülüyor.

İyi haber ise pahalı casus yazılım engelleyici uygulamalarla aynı veya daha iyi koruma sağlayan bedava yazılımların bulunabilmesi.

Bir cevap yazın