Windows Experince Index Ne Kadar Gerçekçi?

Windows Experience Index

Windows Vista sadece daha akıllı, daha güzel bir Windows işletim sistemi değil aynı zamanda üzerinde çalıştığı sistemin başarımını da ölçebiliyor. Microsoft, Windows Tecrübe Endeksi’ni (WEI – Windows Experience Index) işlemci, ekran kartı, bellek ve sabit disk gibi sistem bileşenlerinin başarımını değerlendirmek için yarattı. Her bir sonuç alt puan olarak adlandırılıyor. Windows bu alt puanlar arasından en düşük olanı alıyor ve WEI puanı olarak kullanıyor.

WEI değeri 1’le 5.9 arasında basit bir puan, 5.9 değeri günümüzde ulaşabileceğiniz en yüksek WEI puanı. Daha hızlı veya gelişmiş donanımlar çıktıkça Microsoft 6 ve daha üstü puanlara çıkmayı düşünüyor. Microsoft’un söylediğine göre puanlandırma aralığını güncellemek için herhangi bir zaman belirlenmemiş ancak yaklaşık olarak her 12 ila 18 ay arasında olması bekleniyor.

Vista’nın WEI puanları sadece basit değerler değil; her puanın bir de temel bir açıklaması var:

 • Seviye 1 (1): Yeterli başarım. Ofis uygulamaları, internet gezme, e-posta ve sohbet uygulamaları, temel eğitim araçları için hazır.
  eski veya giriş seviyesi bilgisayarlar, ultra taşınabilir aygıtlar
  Windows Vista’yı çalıştırabilmek için en düşük puan bu.
 • Seviye 2 (2.0’dan 2.9’a): Uygun başarım. Aero grafikler, geliştirilmiş sistem tepkiselliği ancak seviye birdeki programlar.
  orta’nın altı ve orta seviye bilgisayarlar
 • Seviye 3 (3.0’dan 3.9’a): Güncel sistem başarımı; Aero grafikler, ortalama 3B oyun ve grafik yetenekleri
  orta seviye sistem ve grafik yeteneği
  Vista Premium sertifikası için en düşük seviye bu
 • Seviye 4 (4.0’dan 4.9’a): Yüksek sistem başarımı, HD içerik ve yüksek çözünürlüklü 2B ve 3B gösterme yeteneği
  ileri seviye bilgisayar, masaüstü gücünde taşınabilir sistemler ve dizüstleri
 • Seviye 5 (5.0’dan 5.9’a): Günümüzde erişilebilen en yüksek başarım
  teknolojide son nokta sistemler

Microsoft altıncı seviyeyi eklediği zaman her bir seviyenin tanımı değişebilir ancak puan üzerinden değişiklik olmayacak. Bu sayede eski ve yeni bilgisayarlar/donanımlar karşılaştırılabilecek. Microsoft, donanım ve yazılım satın almak isteyenler için WIE’nin faydalarını her fırsatta vurguluyor.

WEI’nin ayrıntılarını merak edenler Nick White tarafından yazılmış güzel blogu okuyabilirler: Windows Experience Index: An In-Depth Look (İngilizce)

WEI Gerçek Hayat Başarımını Yansıtıyor mu?

 /

Resimde ileri sevite bileşenlere sahip bir sistemin WEI ekranı görülüyor: Intel Core 2 Extreme QX6700 dört çekirdekli işlemci, 2 GB bellek, Nvidia GeForce 8800 HTS ekran kartı ve Western Digital WD1500 Raptor sabit disk sürücü.

Bir cevap yazın