Windows Experince Index Ne Kadar Gerçekçi?

Başarım Deneyi: Temel Bilgiler

İki temel başarım deneyi türü vardır: Dünya çapında kullanıcıların günlük hayatlarında kullandıkları uygulamalara dayanan gerçek hayat deneyleri ve yapay deneyler. İkinci söylediğimiz türden programlar özellikle bir bileşeni zorlamak veya başarımını ölçmek için tasarlanmış uygulamalardır. Futuremark’ın geliştirdiği 3DMark ve PCMark, SiSoftware’in Sandra uygulamaları yaygın olarak kullanılan yapay deney programlarıdır. Gerçek hayat uygulamalarına örnek vermek gerekirse Adobe Photshop altında bazı görevleri kendiliğinden çalıştıran küçük kodlar, bir video dosyasını bir biçimden diğerine dönüştürme ve 3B oyun çalıştırma sayılabilir.

Her iki deney türünde de sonuçlar bir çeşit birleşik puan şeklinde ya da verilen işin ne kadar sürede bitirildiği gibi daha kesin değerler şeklinde olabilir. Sonuçlar belirli ölçüler şeklinde de olabilir örneğin, saniyede gösterilen kare sayısı (ekran kartları), saniyede yapılan hesaplama sayısı (işlemciler), saniyede aktarılan megabyte (sabit diskler veya bellekler) ve bunu gibi. Neyin başarım deneyini yaptığınıza göre, bir değerlendirmeye varmak için ağırlıklandırılmış bir veya birden fazla sonuç alabilirsiniz. Gereksinimlerinize göre belirli değerlere daha fazla önem verebilirsiniz.

3DMark gibi bazı yapay deneyler endüstri genelinde ve son kullanıcılar arasında bir standart oluşturmayı başarmış olsa da biz yine de gerçek hayat uygulamalarını tercih ediyoruz çünkü bu deneyler daha kesin sonuçlar verebiliyorlar. Örneğin, pek çok kullanıcıya göre bir oyun deneyi sonucunda elde edilen saniyede 65 kare değeri 3DMark deneyinde elde edilen 6583 değerinden çok daha anlaşılabilir bir şeydir. 65 fps değeri oyunlarda görüntünün akıcı olması için fazlasıyla yeterlidir. Ancak bu noktada 3DMark sonucunun diğer sistemlerle karşılaştırılmasının daha kolay olacağını söyleyebilirsiniz çünkü sonuçta bütün özellikler bir puana indirgenmiştir. FPS değerinin birebir karşılaştırılması ise söz konusu değildir tecrübeli bir kullanıcı hemen sistem bileşenleri soracaktır.

Her durumda deney sonuçları sadece karşılaştırabileceğiniz başka sonuçlar olduğunda anlam kazanır. Yeni çıkan bir ekran kartının saniyede gösterdiği kare sayısı gibi başarım sonuçları en yakın rakibinin aynı durumda nasıl bir puan aldığı olmadan pek bir değer ifade etmez. Deney yaparken en önemli şey mantıklı bir deney düzeneği kurmaktır ve eğer ekran kartı deneyi yapıyorsanız bu düzeneğin ve ayarların deneylerin sonuna kadar değişmemesine özen göstermelisiniz. Farklılıkları göstermek açısından bir temel değer seçmek faydalı olabilir. Örneğin, eğer 65 fps 100 olarak kabul edilirse 73 fps 112 olur yani başarım artışı %12’dir.

Sonuçların tekrar edilebilir olması için son derece dikkatli olmak olmazsa olmaz bir şarttır. Bunun bir yöntemi sonuçları doğrulamaktır; diğer ise belirli bir deney sonucunun çok büyük farklar göstermesidir. Her bir deneyi üç kere tekrar etmek doğru sonuçlara ulaşmak açısından kabul edilebilir bir şeydir ancak sapmalar çok büyükse deneyler daha fazla tekrar edilebilir. Eğer on kere tekrarladığınız halde hala farklı sonuçlar alıyorsanız yapılacak en iyi şey o deneyi bırakıp daha kesin bir çözüm üretmektir. Deney sonuçlarını değerlendirirken ya sonuçların ortalamasını alırsınız ya da en hızlı/en yavaş değerleri kullanırsınız. Her iki yaklaşım tarzı da yaptığınız deneye göre daha mantıklı olabilir.

Son olarak Windows Vista, sık kullanılan uygulamaları ana bellekte önceden hazır hale getiren SuperFetch özelliği sayesinde programların açılış süresini etkileyebilir. Bu özellikle birden fazla bileşeni olan uygulamalar için önemlidir, arka arkaya çeşitli uygulamaları çalıştıran BAPCo SYSmark gibi bir deney setini düşünün. Deneyi birden fazla çalıştırdığınızda Vista, bunu programların çalışma sırasını algılayacaktır ve deney sonuçları zaman geçtikçe iyiye gidecektir. Bunun önüne geçmek için SuperFetch’in algılamasını sağlamak açısından asıl deneylere geçmeden önce her kurduğunuz sistem üzerinde baştan belirli sayıda deney yaparsınız veya SuperFetch özelliğini iptal edebilirsiniz.

Bir cevap yazın