Windows Experince Index Ne Kadar Gerçekçi?

 /

Donanım pazarında çeşitlilik son derece fazla: yüzlerce işlemci, anakart, sabit disk, ekran kartı ve diğer bileşenler seçilmeyi bekliyor. Her ne kadar birkaç senedir birleşmeler yoluyla rakip sayısı azalsa da (ana oyuncu olarak AMD/ATI, Intel ve Nvidia kaldı) birkaç anakart üreticisi ve sabit disk devi en uygun donanımı belirleme işini yorucu hale getiriyor. İşte bu noktada başarım deneyleri veya İngilizce adıyla “benchmark” devreye giriyor ve belirli ölçütlere göre ürünlerin kalitesini veya özelliklerini ölçmeye yarıyor. Windows Vista’yla birlikte pek çok yeni özelliğin yanında işletim sistemine tümleşik olarak bir de başarım deneyi geliyor. Peki, Microsoft’un deyişiyle bu Tecrübe Endeksi THG’nin ve diğer teknoloji yayıncılarının bulduğu sonuçlarla örtüşüyor mu?

Takip eden sayfalarda başarım deneyi yapmanın temellerine değineceğiz ancak her şeyden önce yapay (synthetic) deneylerle gerçek hayat deneyleri arasındaki farkı anlatmak istiyorum. Genelde gerçek hayat uygulamalarını kullanmak teknik başarım deneylerinin doğru yöntemi olarak algılanır çünkü gerçek hayatta kullanılan uygulamaları kullanarak bu deneyler yapılır ve puanlar verilir. Her ne kadar bu durum inceleme yapanlara çok fazla iş çıkarsa da gerçek hayat uygulamaları son derece doğru sonuçlar verir. Bunun en iyi örneği herkes tarafından ilgiyle izlenen, 30’dan fazla programla yaptığımız ve neredeyse pazardaki bütün işlemcileri içeren Etkileşimli İşlemci Listelerimizdir. Kullanımı gayet kolay istediğiniz uygulamayı seçin ve işlemcinin bu uygulama deneyinde başarımını diğerleriyle karşılaştırın.

Evet, İşlemci Listelerimiz yapay deneyleri de içeriyor, bu deneyler genellikle bileşenlerin belirli alanlardaki başarımlarını ölçmek için kullanılırlar. Yapay deneyler yapılırken belirli bir noktaya odaklanılır bu da sonuçların ilgisiz olmasına neden olabilir, gerçek hayat uygulamaları kullanıcıların sistemi kullanırken neyle karşılaşabileceğini daha iyi yansıtır. Yapay deneylere güveni artırmak, tüm endüstri çapında destekleyerek belirli bir standarda oturtmaktan geçer.

Microsoft, tüketici seviyesinde endüstri standardı oturtmak konusunda mükemmel olanaklara sahip çünkü Vista işletim sistemi bu yılın ortalarından sonra yeni bilgisayarlarda en yaygın kullanılan işletim sistemi olacak. Tümleşik bir başarım deneyi çözümü, kullanıcıların sadece sistemlerinde bileşenleri ölçüp değerlendirmelerini sağlamıyor aynı zamanda bu uygulamanın tüm endüstri çevrelerinde güçlü bir pazarlama aygıtı olmasını sağlıyor. Microsoft, ayrıntılı ancak anlaması kolay bir puanlama sistemi geliştirmiş ve buna Windows Experince Index (Windows Tecrübe Endeksi) adını vermiş. Bunun içinde hem başarım hem de özellik değerlendirmesi bulunuyor ve tek bir rakamla ifade edilebiliyor; Microsoft bu başarım endekslerini hem donanım hem de yazılım kutularının üzerinde görmek istiyor. Bu sayede kullanıcıların kendi sistemlerinin bir uygulamayı çalıştırmak için yeterince iyi olup olmadığını anlayabilmesi kolaylaşıyor ve yaptığı bir donanım güncellemesiyle programın gerektirdiği Tecrübe Endeksine girip giremeyeceğini anlayabiliyor.

Böylesine, her şeyi bir arada sunan bir başarım deneyinin artıları açık bir şekilde ortada ancak Windows Tecrübe Endeksi gerçek hayat başarımını ne kadar iyi yansıtıyor? İsminden anlaşılabileceği gibi bu Vista için özel tasarlanmış bir tecrübe endeksi. Soruların cevaplarını bulabilmek için Vista’nın verdiği sonuçları kendi ayrıntılı deneylerimizle karşılaştırmaya karar verdik.

Bir cevap yazın