Windows Açılış Ekranındaki Eski Girdiler Nasıl Silinir

Eğer Vista, XP ya da Linux gibi birden fazla işletim sistemini bir arada kullanıyorsanız, bilgisayarınızı açarken kullanmak istediğiniz işletim sistemini seçmek için gelen bir ekran vardır. Bu ekrandan o an için kullanmak istediğiniz işletim sisteminizi seçer ve bilgisayarınızı açarsınız.

Fakat bazen, fazladan işletim sistemlerinden kullanmadıklarınızı silmek isteyebilirsiniz. Bu durumda sıklıkla ortaya çıkan bir problem var; silinen işletim sisteminin açılış ekranında gözükmesi.

Bu problemi çözmenin, komut sistemi kullanımını gerektiren yöntemler gibi birkaç farklı yöntemi var. Fakat bizim makalemizdeki yöntem, hepsinden çok daha basit ve kullanışlı.

İşte sildiğiniz işletim sistemi/sistemlerinin açılış ekranında görünmesini engellemek için yapacaklarınız;

1- Başlat Menüsü’nün arama kısmına “msconfig” yazın ve Enter’a basın.

2- MSCONFİG ekranı açılacak.

MSCONFİG

Önyükleme sekmesine geçiş yapın.

3- Bu ekranda, bilgisayarınızın açılış ekranında görülen işletim sistemlerinin bir listesi çıkacak. Silmek istediğiniz işletim sistemini seçin ve Sil butonuna tıklayın. Varsayılan olarak ayarlı işletim sistemini seçemediğinizi de not düşelim.

4- Daha sonra, “Tüm önyükleme ayarlarını kalıcı yap” butonuna tıklayın, Uygula deyin ve Tamam’a tıklayın.

MSCONFİG - Önyükleme

5- Karşınıza çıkan “Değişikleri kaydetmek istiyor musunuz?” sorusuna evet deyin ve tekrar karşınıza gelen ekranı kullanarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Önyükleme ekranınızdaki gereksiz işletim sistemi girdilerini silmek için bu yöntemin dışında yapabilecekleriniz de var. NeoSmart Technologies’in bugüne kadar birçok ödül almış programı EasyBCD ile önyükleme ekranınızla ilgili yapabilecekleriniz neredeyse sınırsız. Birçok fonksiyona sahip bu program ile önyükleme ekranındaki gereksiz verileri silmenin yanı sıra önyüklenebilir USB diski yaratabilir, önyükleme ekranındaki girdilere yeni isimler verebilir ve yedekleme yapabilirsiniz.

EasyBCD

Maalesef programın Türkçe desteği yok fakat eğer yeterli İngilizceniz varsa ve birden çok işletim sistemi kullanmış/kullanıyorsanız bu program çok işinize yarayabilir. Programı buradan indirebilirsiniz

Bir cevap yazın