Windows 8’in Yeni Bir Geliştirme Sürümü Sızdı

Microsoft’un tüm çabalarına rağmen yeni işletim sisteminin geliştirme sürümleri (en son 7989) sızmaya devam ediyor. En son sürümle birlikte Windows 8’le gelecek olan bazı ilginç özellikler gün ışığına çıktı.

Windows 8 Build 7989

Windows 8 Build 7989

Dosya paylaşım sitelerine düşen en son Windows 8 geliştirme sürümünde sanal klavye, özellik başına ücretlendirme, SMS ve GPS konumlandırma özelliklerinin izlerine rastlandı. Bu yeni özellikler Microsoft’un Windows 8’i tablet PC’ler için de geliştiriyoruz söylemini destekliyor.

Windows 8 Build 7989 Sanal Klavye

Windows 8 Build 7989 Sanal Klavye

Windows’un önceki sürümlerinde de sanal klavye vardı ancak bu sefer tasarımı değişmiş ve daha ergonomik bir hal almış. Tuşların genişliği artmış ve daha akıcı bir yaklaşım benimsenmiş (dokunmatik ekranlar için uyumlulaştırılmış).

Özellik başına lisanslama her kullanıcının kendisine özgü özellikleri seçmesine imkân tanıyor. Microsoft bu lisanslama biçimini yıllardır sunucu yazılımlarında kullanıyordu. Kurumsal alanda bu yaklaşımın başarılı olması Microsoft’u son kullanıcı için de cesaretlendirmiş görünüyor.

Son olarak Microsoft’un yeni işletim sistemine eklediği aygıtın konumunu anlayabilen GPS API’leri de Windows 8’in taşınabilir yüzünü öne çıkıyor. Benzer şekilde SMS desteği de Windows 8’in özellikleri arasında.

Microsoft, geçtiğimiz aylarda Windows 8’i sızdırdığını tespit ettiği bazı çalışanlarını işten çıkarmıştı. Anlaşılan birkaç çalışanı devre dışı bırakmak yeterli güvenliği sağlamamış.

Bir cevap yazın