Windows 8’de Bulut-Tabanlı Yedeklemenin İlk Sinyalleri Göründü

Windows 8 ile ilgili şimdiye kadar pek çok şey duyduk, ama duyduklarımızın ne kadarı doğru? Microsoft, henüz Windows 8 için konuşmanın erken olduğunu düşünüyor olabilir. Yine de bu Windows 8 ile ilgili yeni bilgilerin internete düşmeyeceği anlamına gelmiyor.

Son ortaya çıkan bir kanıt, Windows 8’in bulut-tabanlı yedekleme özelliği sunacağını ortaya koyuyor. Bizi buraya sürükleyen kanıt ise, Microsoft’un yayınladığı iş ilanları. 

Görünüşe göre, Microsoft, Windows Azure tabanlı servisler ile Windows 8’in bazı özellikleri birleştirmek istiyor. Bu, ilk ipucu.

İkinci ipucu ise, Windows 8’in çevrimiçi servislerinde rol üstlenecek birinin aranması.

Windows 8 (Temsili)

Windows 8 (Temsili)

Bu iki ipucu, daha önce Windows 8’in bulut-tabanlı hizmetler sunacağı iddiasını kuvvetlendiriyor diyebiliriz.

Windows 8’in bir Windows Live hesabı ile birleştirileceği; ürün anahtarı doğrulama, uzaktan yönetim gibi servislerin çevrimiçi yönetileceği söyleniyor. Hatta Windows 8 kurmak istediğinizde, Windows 8 kopyanızı internetten indirmeniz gerekeceği söyleniyor.

Bir diğer ilginç uygulama ise, tıpkı Steam gibi Windows 8’de de gereksiz uygulamaların silinebilmesi ve gerektiği zaman çevrimiçi tekrar yüklenebilmesi.

Tüm bunlar, şimdilik söylentilerden ibaret. Ama son ortaya çıkan iş ilanları da bu iddiaları kuvvetlendirmiyor diyemeyiz.

Geleceğin PC’leri tamamen internete bağımlı hale gelecek kuşkusuz. Ama bunun öncüsü Windows 8 mi olacak, soru bu…

3 Yorum

 1. goro

  Bunlar olursa müşteri kitlesi büyük ölçüde değişir, belki windows adına iyi olur, belki de intihar olur, şu güne kadar windows satın almadım, hep başkalarının windowslarını kullandım, parayla alacak olursam da sadece x86 tabanlı işlemciler de çalışacak bir windows’a para vermem, en azından arm tabanlı işlemcilerde de çalışmasını beklerim.

 2. CodeMachine

  Bir ürünü kullanıyorsan ve o firmanın hakkını vermek istiyorsan alırsın, hem kullanıp hem para vermem demek garip geldi ama tabi bu kişinin kendi bileceği iş ben karışamam.

  Bu lisanslama işi bir live hesabına eklenmesi çok iyi bişey, format attıkça telefonla aktifleştirme işine iyice uyuz olmaya başladım zaten…

 3. goro

  Arkadaşımın Windows’unu kullanmak neden yanlış oluyormuş, böyle mantık mı var? Yeri geliyor o da bana ait bir program kullanıyor, yardımlaşmayı yanlış bulan birini gördüm, bir yaşıma daha girdim, ne insanlar var ya, töbe töbe.

Bir cevap yazın