Windows 8 ISO Ve VHD Dosyalarına Doğal Destek Verecek

Windows kullanıcılarının çoğu imaj dosyaları ve sanal sabit diskler ile az da olsa uğraştı. Bugüne kadar bu dosyalar ile çalışabilmek için üçüncü parti yazılıma ihtiyaç duyduk, fakat Windows 8 ile bu durum sona eriyor.

windows 8 temsili logoMicrosoft çalışanlarından Rajeev Nagar, Windows 8’in tümlekiş olarak ISO ve VHD dosyalarına destek vereceğini açıkladı.

“Peki Windows 8’de bu iş nasıl yürüyor? Aslında oldukça basit, tek yapmanız gereken dosyaya çift tıklamak.  Bu işlem ile yeni bir sürücü otomatik olarak oluşuyor ve içeriğin erişilebilir hale geldiğini belirtiyor. Windows sorunsuz bir şekilde sanal CDROm ya da DVD sürücüsü yaratarak verilerinize erişebilmenizi sağlıyor.

Windows 8 ayrıca sanal sabit disklere de destek verecek.

“Sanal Sabit Disk (Virtual Hard Disk/VHD) formatı, işletim sisteminin tıpkı fiziksel sabit dikleri kullandığı gibi kullanabildiği ve tüm sabit diskin tek bir dosya içinde toplandığı, herkese açık bir imaj formatı. VHD formatı sistem ayarlarını aktarmak için oldukça kullanışlı bir format.”

“VHD dosyalarına Windows 8 içinde erişmek, tıpkı ISO dosyalarına erişmek kadar kolay. Bu iki dosya türünün arasında tek fark, ISO dosyalarında oluşan çıkarılabilir depolama aygıtı yerine VHD dosyalarının sanal bir sabit disk oluşturması.”

Bu iki yeni özelliğin tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=Gn6xWVluGIY align:center

Bir cevap yazın