Windows 8: Bilmeniz Gerekenler

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, taptaze işletim sistemi Windows 8’i tanıttı.

Windows 8 Temsili LogoCalifornia eyaletinin Anaheim kentine gerçekleştirilen konferansta tanıtılan Windows 8, Metro arayüzü, dokunmatik ekran desteği, gelişmiş performans ve uygulamalar için Windows Store gibi birçok yenilikle beraber geliyor.

Peki bu özelliklerden en önemliler hangileri? Windows 8’in kullanıcılara sunacağı özellikleri inceledik ve sizler için bir liste hazırladık. İşte Windows 8’in en önemli 4 özelliği:

1) Windows 8 Masaüstü, Dizüstü ve Tablet Üzerinde Çalışabiliyor.

Windows 8’in, Microsoft’un bir önceki işletim sistemi 7’den belki de en büyük farkı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda çalışabilmesinin yanı sıra tabletlerle de çalışabilmesi. Microsoft, Windows Phone platformunda popüler hale gelen Metro arayüzünü Windows 8’de de kullanıyor. Kullanıcılar Metro arayüz ile alışılagelmiş masa üstü görünümü arasında tek bir tıklama ile geçiş yapabiliyor.

Windows 8 Tanıtım

- Çok güzel görünüyorlar, değil mi?

Tabletler üzerinde de çalışabilmesi için Windows 8 dokunmatik ekranlar düşünülerek de tasarlanmış. Bundan daha önemlisi ise Windows 8’in ARM mimarili işlemcilerle de çalışabilmesi. ARM mimarisi günümüz akıllı cep telefonları ve tablet dünyasındaki cihazların birçoğunun temelini oluşturuyor. Çünkü ARM çipler, enerji verimliliği açısından küçük boyutlu cihazlar için daha uygun. Apple’ın iPad 2’de kullandığı A5 çipi bile bünyesinde çift çekirdekli ARM Cortex-A9 CPU barındırıyor.

Bu gelişmenin sonucunda da Windows 8, yüklediğiniz neredeyse her cihazda çalışabiliyor. Windows 8 hem klavye hem de dokunmatik ekranla çalışabiliyor. İster Intel, ister AMD ister de ARM işlemciye sahip olun, Windows 8 hepsinde çalışabiliyor. Bu özellik de Windows 8’i oldukça çok yönlü bir işletim sistemi haline getiriyor.

2) Windows 8’de Herşey Daha Hızlı.

Windows 8, önceki işletim sistemi 7’ye göre daha gelişmiş bir performansa sahip. Bellekte kapladığı alan azaltılmış, sistemin yüklenme süresi oldukça kısaltılmış (Windows 8’in 8 saniyede açıldığını hatırlayın) ve Metro arayüzü ile uygulamalar anında açılıyor. Windows 8 ayrıca USB 3.0 ve Hyper- V teknolojilerini destekliyor.

Sonuç olarak Windows 8, en az iOS ya da Mac OS X Lion kadar hızlı ve akıcı. Windows 8’i deneyen birçok insanın işletim sisteminin yüklenme hızından ve uygulamaların açılma hızından etkileneceğine eminiz.

3) Windows Uygulama Mağazasına Hoş geldin Deyin.

Windows 8 bir uygulama mağazasıyla birlikte geliyor. Bu durum aslında kimseyi şaşırtmamalı, zira Apple’ın oldukça popüler olan iOS App Store’u tüm teknoloji ekosisteminde bir uygulama mağazası yaratma akımı başlattı.

Windows 8 tanıtım

Herşeye rağmen Windows’un uygulama mağazası geliştiricilere yeni bir iş alanı sağlıyor. Windows Store, geliştiricilerin dünyanın en popüler işletim sisteminde fazlaca satması muhtemel uygulamaları geliştirmek için teşvik edici bir güç aslında.

4) Metro Arayüzü ve Dokunmatik Ekran Desteği Windows’un Geleceği.

Windows 8, dokunmatik ekranlar da hesaba katılarak geliştirildi. Yeni işletim sistemi klavye ve fare ile oldukça uyumlu çalışsa da Microsoft, Metro arayüzünü işletim sisteminin geleceği olarak lanse ediyor.

Windows 8 tanıtım

Evet, Windows 8 alışılagelmiş masa üstü arayüzüne de sahip. Yine evet, istediğiniz takdirde standart masa üstü uygulamalarını da kurabilirsiniz. Fakat işletim sistemin esas büyüsü arayüzde gezdikçe, oyunları çalıştırdıkça, cihazla dokunmatik ekran üzerinden etkileşime girdikçe ortaya çıkıyor.

Microsoft, rakip firmalarından geride kalmak istemiyor. Microsoft, bilgisayar dünyasının geleceğinin mobil alanda olduğunun ve gelecekte birçok insanın masaüstü sistemleri kullanmak yerine tabletlere ya da oldukça hafif, ince taşınabilir bilgisayarlara geçeceğinin farkında.

Windows 8 tanıtım

Bu da tam olarak Microsoft’un yapmak istediği şey aslında. Eğer Apple dokunmatik tabanlı işletim sistemi iOS ile bu sektöre öncü olduysa, Microsoft da bunu mükemmelleştirmek istiyor. Windows 8’in önizleme sürümünü de indirilebilir halde tüm dünyaya sunan Microsoft, Windows’un yeni versiyonu için oldukça radikal kararlar alıyor. Büyük risk olmadan büyük bir getiri olmadığını düşünürsek, Microsoft’a hak verebiliriz sanırım.

3 Yorum

Bir cevap yazın