Windows 8 2012 Yılında

Microsoft’un internete sızan yol haritasına göre, Windows 8 2012 yılında hazır olacak.

Yeni bir Windows işletim sistemi sizde ne kadar heyecan yaratıyor bilmiyorum, özellikle de genel Windows kullanıcıları henüz daha bir yaşına yeni basmış Windows 7’den gayet memnun, Windows XP kullanıcıları da yeni işletim sistemlerine soğuk bakarken. Yine de Microsoft’un bir sonraki işletim sistemi için çok beklemeyeceğiz.

Microsoft’un internete sızan yol haritasına göre kod adı Windows 8 olan yeni Windows işletim sistemi 2012 yılında hazır olacak. Microsoft’un Windows 8’i geliştirirken büyük sorunlarla karşılaşmadığını ve herşeyin yolunda gitmesini beklediğini biliyoruz.

Peki, Microsoft, Windows 8 ile ne gibi yenilikler sunacak? Aslında şimdilik kesinleşmiş bir şey yok ortada. Ama Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Windows 8’i şimdiye kadar alınmış en büyük risklerden biri olarak yorumluyor. Ballmer, neden böyle konuşuyor olabilir ki?

Ortada konuşulan iddialara şöyle bir bakalım.

Windows yol haritası

Microsoft, tamamen yeni bir mimari ile geliştirilmiş bir işletim sistemi geliştiriyor olabilir. Mesela; tamamen çok-çekirdek işlemcilere göre optimize edilmiş bir altyapı ya da tüm eski donanım ve yazılımlara sırtını dönecek kadar yeni ve rahatlamış bir Windows 8?

Windows 8 ile ilgili ortaya atılan bir diğer iddia ise, Windows 8’in geleceğin parlayan işlemci mimarisi ARM desteği sunacak olması. Microsoft’un yakında zamanda ARM çekirdek lisansı aldığını biliyoruz. Bu olasılık kuvvetli gözüküyor. Özellikle akıllı cep telefonları ve Tablet-PC’ler için özel olarak geliştirilen ARM destekli bir Windows 8 gayet mantıklı gözüküyor.

Windows 8’in çoklu-dokunmatik teknolojilere daha sağlam destek vereceği söyleniyor. Bu da mantıklı, çünkü Windows 7 çoklu-dokunmatik desteğinde istenen başarıyı sağlayamadı.

Microsoft’un Windows 8 ile kullanıcılara online uygulama dükkanı sunacağı da konuşuluyor.

Windows 8 ile ilgili kuvvetli iddialar şimdilik böyle. Bakalım ilerleyen günlerde ne haberler duyacağız?

1 Yorum

  1. goro

    ARM işlemci konusu yalandır muhtemelen, çünkü MS bu konuda yalan söylemeye alışmış görünüyor, hatırlayalımki çok defa Windows7 için arm işlemcileri de destekleyecek diye açıklama yaptılar, sp1 çıkmadan önce de arm sürümü gelecek denmiş ti.

     Öte yandan bunu başaramıyor olabilirler de, Android işletim sisteminin x86 sürümünün çıkacağı duyurusundan sonra bunlar olmuştu, belki android’den bir adım bekliyorlar diyebiliriz ama ilk adım kimden gelirse epey yol alacağı kesin.

Bir cevap yazın