Windows 7’nin Tüm Sürümleri Tek Bir Flaş Diskle Nasıl Kurulur

Windows 7 USBWindows 7’nin en büyük iki probleminden biri DVD ile yüklenmesi, diğeri ise tek bir DVD’de sadece tek bir Windows 7 sürümünün (Home Basic, Home Premium, Ultimate gibi) olması. Peki bu iki sorunu tek bir flaş disk ile çözebilsek, her şey daha güzel olmaz mı?

Yapacağımız şey aslında göründüğünden çok daha basit. Basitliğinin yanı sıra 32 ve 64 bit işletim sistemleri için bu işlemin tekrarlanması gerekiyor. Ama her halükarda Windows 7 işletim sistemleri için yanınızda taşımanız gereken alet sayısını azaltıyor.

Peki bu iş nasıl yapılıyor. Bu işlemi yapmak için bize lazım olan iki adet program var. Şimdi o programlara göz atarak işleme başlayalım.

Windows USB/DVD Download Tool

Aslında bu araç, Microsoft tarafından yayınlanmıştı fakat daha sonradan kaldırıldı. Kaldırılmasına rağmen program, üçüncü parti sağlayıcılarının sunucularında mevcut. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Bu program ile Windows 7 .iso dosyanızı bir flaş diske kaydederek bir adet Windows 7 kurulum diski yaratmak mümkün. Bu disk ile Windows 7 kurmak ve tamir etmek, klasik DVD kurulumuna göre çok daha hızlı. Ayrıca bazı netbooklar ve tabletlerin optik sürücülere sahip olmadığını düşünürsek, bu yöntem fazlasıyla kullanışlı.

İhtiyacımız olan ikinci programa geçelim.

EI.CFG Removal Utility

Ei.cfg isimli bu aracın özelliği, Windows 7 .iso dosyalarındaki belirli dosyaları silebilmesi. Programın silebildiği dosyalara hangi sürüm olduğunu belli eden dosya da dahil. Bu dosyayı sildikten sonra, o .iso dosyasıyla oluşturulan her Windows 7 kurulum diski, kurulum sırasında Windows 7’nin hangi sürümünün kurulmasını istediğinizi soruyor.

Programı buradan indirebilirsiniz.

Windows 7 Kurulum Ekranı - Tüm sürümler

Bu programı kullanmanın getirisi, Windows 7’nin Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise ve Ultimate sürümlerinin tek bir disk ile yükleyebilmek. 32 ve 64 bit sürümlerinin .iso dosyalarına ayrı ayrı sahip olmanız ve işlemi tekrarlamanız gerekiyor fakat her halükarda tüm Windows 7 sürümleri ile birlikte bu sürümlerin 32 ve 64 bitlerini taşımanız için gereken 12 DVD’den çok daha kullanışlı.

9 Yorum

 1. lazboy

  vista ya orenla cok iyi bir isletim sistemi yanlız oyunlarda cok performasn düsüsü yasiyoruz sole güzel bir service pack cikasada oyunlarin performansi artsa diyorum Microsoft bizi cok üzüyor cok

  • M. Gökhan Aktaş

   WinToFlash ile yaptım bu işlemi ve oluyor. Artık 8 GB Flash bellekle yüklüyorum Windows’u. Bu sırada en az 4 GB USB bellek ve USB bellekten Boot olabilen bir anakart şart.

   Anakartınızın Quick Boot özelliği varsa (yoksa bios dan boot önceliğini USB’ye verin) ki açılış ekranında hangi tuşla o özelliğe geçtiğini yazar. İşte bilgisayar açılmadan Windows ile bootlanmış USB belleğinizi bilgisayara takın ve açılış esnasında quick boot için gerekli düğmeye basın (F11 olabilir). Quick boot menüsünden daha önce burada anlatılan yöntemle içine Windows yüklenmiş USB belleği seçip, arkanıza yaslanın.

 2. Ziyaretçi

  çok faydalı bir konu.kendim adına teşekkür ederim.ama bir şeyin eksik oldugunu düşünüyorum.tamolarak nasıl yapıldıgını anlatsaydınız daha yararlı olurdu.şahsen kendim bu ikinci programı yapamadım.anlatırsanız sevinirim

Bir cevap yazın