Windows 7’nin Püf Noktaları

Klavye Kısa Yolları

Windows’un eski işletim sistemlerinden aşina olduğumuz bazı klavye kısa yollarının haricinde, sadece Windows 7’ye özgü klavye kısa yolları ile işlemlerinizi çok daha hızlı yapıp, zaman kazanabilirsiniz. Şimdi, işinize en çok yarayacak klavye kısa yollarına göz atalım.

Alt + P

Alt + P

Alt + P

Windows Explorer ekranındayken bu kısa yol, ön izleme ekranını aktive eder. Böylelikle seçili dosyanın bir ön izlemesi ekranın sağ köşesinde gösterilir.

Windows + Yukarı Ok Tuşu ve Windows + Aşağı Ok Tuşu

Eğer açık olan bir pencere tam ekran boyutunda değilse, Windows + Yukarı Ok Tuşu kombinasyonuyla aktif pencereyi tam ekran haline getirebilirsiniz (pencerenin sağ üst köşesindeki Ekranı Kapla İkon tuşu ile aynı görevde). Windows + Aşağı Ok Tuşu kombinasyonu ise, pencerelerin sağ üst köşesindeki tuşlardan Simge Durumuna Küçült İkon tuşu ile aynı görevi yaparak, aktif olan pencereyi simge durumuna getiriyor.

Windows + Shift + Yukarı Ok Tuşu ve Windows + Shift + Aşağı Ok Tuşu

Windows + Shift + Yukarı Ok Tuşu kombinasyonu, aktif olan pencerenin genişliğini değiştirmeden yüksekliğini masaüstünün maksimum boyutuna çıkarır. Windows + Shift + Aşağı Ok Tuşu kombinasyonu ise, pencerenin bir önceki yüksekliğine dönmesini sağlar.

Windows + + ve Windows +

Büyüteç

Windows tuşu ile birlikte + veya – tuşlarına basarak, Büyüteç’i aktif edebilirsiniz. Windows tuşu basılıyken artı tuşuna her bastığınızda, fare imlecinin bulunduğu bölgeye odaklanarak %100 büyürken, – tuşuna bastığınızda %100 oranında küçülür.

Windows + Sol Ok Tuşu ve Windows + Sağ Ok Tuşu

Bu kısa yolları kullanarak Windows tuşu ile birlikte basılan tuşa bağlı olarak, aktif pencerenin ekranın hangi yarısını kaplayacağına karar verebilirsiniz. İki dokümanı karşılaştırırken ya da bir kaynaktan yazı yazarken çok işinize yarayabilir.

Windows + T

Windows + T

Çoğu kişinin favorisi olan Alt + Tab kısa yoluna benzer çalışan bu kısa yol ile Görev Çubuğu’nda aktif olan programların minyatür görüntüleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

Windows  +  Home

Bu kısa yol, aktif olan pencere hariç masaüstünüzde açık olan diğer tüm pencereleri simge durumuna küçültüyor. Kısa yolu tekrar kullanırsanız, küçültülen tüm pencereler tekrar eski haline gelir.

Windows  + E

Bu kısa yol, Bilgisayarım ekranını açmaya yarıyor.

Windows +  P

Windows + P

Bu kısa yol ile, çoklu ekran görüntü ayarları arasında geçiş yapabilirsiniz. Birden fazla monitör ya da bir projeksiyon aleti kullanıyorsanız, görüntüyü çoklamak için yapmanız gereken ayarların bulunduğu ekrana bu kısa yol ile ulaşabilirsiniz.

Windows + Shift + Sol + Ok Tuşu ve Windows + Shift + Sağ Ok Tuşu

Eğer birden fazla ekran kullanıyorsanız, bu kısa yollar ile aktif pencereyi bir ekrandan diğerine kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Taşınan pencere yeni ekranda, boyutlarını ve yerini koruyarak görüntülenecektir.

Windows + Sayı Tuşları

Görev Çubuğuna sabitlenmiş programları, bu kısa yol kombinasyonuyla başlatabilirsiniz. Örneğin Windows tuşu basılıyken 4’e basarsanız, Görev Çubuğuna sabitlenmiş uygulamalardan dördüncü sırada olan çalışır.

Windows + Space

Bu kombinasyon, farenizi Görev Çubuğunun en sağındaki Masaüstünü Göster tuşunun üstüne getirmeniz ile aynı görevi yapıyor; aktif olan tüm pencereleri saydam hale getirerek masaüstünü görmenizi sağlıyor.

6 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Eksik yazılmış galiba powercfg.exe -energy olması gerekiyordu.

  C:Windowssystem32>powercfg.exe -energy

  İzleme 60 saniye için etkinleştiriliyor…

  Sistem davranışı gözlemleniyor…

  İzleme verileri çözümleniyor…

  Çözümleme tamam.

   

  Enerji verimlilik sorunları bulundu.

   

  9 Hata

  11 Uyarı

  14 Bilgi

   

  Daha fazla bilgi için bkz. C:Windowssystem32energy-report.html.

 2. Valek

  Güzel bir rehber olmuş teşekkürler.

   

  Ben şu Atlama Listeleri ile ilgili problem yaşıyorum pin lediğim kısayollar kayboluyor Hatta NotePad programım görev çubuğuna sabit ancak Atlama Listesi bölümüne kısayol eklenmiyor pin lemede yapılamıyor silip tekrar eklememe rağmen. buna bir çözüm aradım ama netten bulamadım. İki farklı PC ve 2 Farklı Win7 (Biri ultimate diğeri home) benzer problemi yaşadım. Explorer Gezginindeki pinlenmiş Atlama Litelerimde kayboldu ama ona ekleyebiliyorum şu anda.

  Bu konuya hakim gibi duruyorsanız yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Doğacan Akdeniz

  Bu tip bir sorunu ilk defa duydum, internette ben de aradım fakat kayda değer bir bilgiye ulaşamadım.

  İşletim sistemlerinin orjinal olduğunu varsayıyorum, şu an için temiz bir format işlemi tavsiye edebiliyorum ancak.

Bir cevap yazın