Windows 7’nin Bir Yıl İçinde 240 Milyon Yasal Kopyası Satıldı

Mutlu yıllar Windows 7!

Windows 7 LogoWindows 7 bundan tam bir yıl önce piyasaya sürülmüştü. Daha betalarından iyi bir işletim sistemi olduğunu kanıtlayan Windows 7, Windows Vista’dan sonra Windows kullanıcılarına ilaç gibi gelmişti.

Kullanıcıların Windows 7’e olan sempatisi satışlara da yansımış gözüküyor; zira Microsoft, Windows 7’nin bir yıl içinde 240 milyon yasal kopya satış rakamına ulaştığını açıkladı.

Windows blogunda açıklanan bazı ilginç ayrıntılara da bir göz atalım:

 • %94 müşteri memnuniyeti
 • Dünya çapında 1.2 milyar bilgisayarda Windows 7 kullanılıyor
 • Eylül ayında satılan PC’lerin %93 Windows 7 yüklü
 • İşletim sistemi pazarında %17’lik pay
 • Şirketlerin %90’ı Windows 7’e yükselttiler işletim sistemlerini
 • Bir şirket PC başına ortalama 140 dolar tasarruf sağladı Windows 7’i seçerek ve Windows 7 ilk yılında kendini amorte etmeyi başardı.

Siz %6’lık azınlık içinde misiniz?

9 Yorum

 1. Serdar Akkoyun

  “Siz %6’lık azınlık içinde misiniz?”

  evet %6’nın içindeyim ve Allah’a şükür çok çok memnunum. sevgili XP’m ile yaşamaktan..

  geçen akşam windows7 kurdum. afilli janjanlı wallpaperlar, efektler falan filan güzel. anakartımı, monitörümü, ekran kartımı (daha driverları yüklemeden) tanıması güzel. ee, başka? momo racing direksiyonum var, logitech profiler yazılımını yüklemiyor! efendim, oyunun “kontroller” bölümünden ayar yapılabilirmiş. yok ya? logitech profiler olmadan calibre yapabilir misin? combine pedal’ı aktif edebilir misin? tuşlara ikinci fonksiyon görevlerini yükleyebilir misin?

   

  neyse, ya sabır deyip girdim rfactor’a. control kısmına giderek ayar yapmaya çalıtım. ama ne mümkün! gaz için bir tuşa basın diyor, gaz pedalına basıyorum, kabul etmiyor. fren için bir tuşa basın diyor, fren pedalına basıyorum kabul etmiyor. yön için direksiyonu sağa ve sola tam olarak çevirip bırakıyorum, hala soruyor “steer left-right için bir tuşa basın” diye.. pedaldan ayağımı çekiyorum, gaz ya da fren takılı kalıyor (kırmızı renkle dolan bölüm). aynı şekilde direksiyon center noktasına dönüyor, ama sağa ya da sola takılı kalıyor control ekranında.. yahu ne eziyet çektim anlatamam..

  daha bitmedi.. adsl modemimin sürücülerini kabul etmedi. internete giremiyorum. başka bir arkadaşın netinden win7 sürücülerini indirip yükledim, “drivers not support” diyor. uyumluluk modu ile yüklemeye çalıştım, yemedi. modemim öyle eski falan değil, geçen yıl aldığım U.S.robotics.

  leadtek’in TVB kartını kullanıyorum. driverları kabul etmedi. yine win7 sürücülerini arkadaşın netten indirip kurdum. donanımın bazı özellikleri düzgün çalışmayabilir” diye özrü kabahatinden büyük bir uyarı verdi! hakikaten tv’yi açmaya çalıştığımda “not support” yazdı.

  nereye kopya yaptığını anlamadığım yüklemeler, arka planda çalışan bir milyon tane ıvır zıvır program ve servisler, tertemiz yüklemenin ardından b.sayar daha tertemizken 890 mb. boşta RAM tüketimi, standart olarak kurulan bir çok gereksiz klasörler, “personelize” adı altında tamamen çorbaya döndürülmüş olan menüler.. directx11 yüklü bir işletim sisteminin directx9.0c ile çalışan bir oyunu çalıştıramayıp “directx9.0c kurun” diye uyarı vermesi..

  yaşadığım rezillikleri anlatmaya kelimeler yetmez. millet microsoft’un yeni balonuna binmiş, reklam yapan firmaların, sözde milyonluk satış rakamlarının, “aaa bunun görüntüleri çok iyiymiş, pencereler filan saydam gözüküyor” diye bir işletim sisteminin süper olduğunu sanan bilgisiz ve bilinçsiz kullanıcıların gazına geliyor.

  XP’m ile çok mutluyum. ve format atıp tekrar XP’yi kurup, şöyle ağız tadıyla direksiyonumun başına geçip rfactor oynayıp, kendime geldim.

  %6 (olduğu iddia edilen ama aslında ezici üstünlüğüyle icrosoft’un canını fena halde sıkan) azınlığın bir üyesi olmaktan sevinç duyuyorum..

  her iki işletim sistemini de microsoft üretti. benim de bu işten bir kazanç sağladığım falan da yok. “ben xp fanatiğiyim” diye çocukça davranacak yaşı da geçtim. yalnızca deneyimimi paylaştım arkadaşlar..

   

   

   

   

   

  • CodeMachine

   Ben momo racing ile geçen nisan-haziran arası windows 7 üzerinden dirt 2 çok güzel bir şekilde oynadım ve gerek direksiyon tepkisi gerek pedal algılaması gayet iyiydi, ama profiler yazılımını kurudummu hatırlamıyorum.

   adsl modem sürücü derken ben 2005 yılından beri adsl kullanıyorum ve hiç driver yüklemedim çünkü ethernet portundan bağlanıyorum, siz usb ilemi bağlanıyorsunuz, modeminiz yeniymiş ethernet çıkışı vardır diye düşünüyorum erhernet ile deneyin bence.

   tv kartları normal ev kullanıcılarının driver yüklerken her zaman abusu olmuştur, benim bir inca tv kartım vardı illallah ettirmişti, ancak bu sorunun sorumlusu windows değil üretici firma zira driverları işletim sistemlerine göre yazma sorumluluğu bu firmalardadır microsoft her donanıma driver yazamaz.

   eğer raminiz 3 gb altı ise zaten performans alamzsınız 32 mb ramli pc ye xp kurulamayacağı veya performansa alınamayacağı gibi…

 2. CodeMachine

  Şimdi siz dizel arabaya süper kuşunsuz benzin koyarsanır arabanızda sorun çıkar ve benzinciye küfürü basarsınız ancak suç onda değil arabaya uygun olmayan benzini koyan sizdedir. Aynı şey benzinli arabaya dizel yakıt koyan kişi içinde geçerli. Elinizdeki donanım neyse ona uygun ek donanım seçmelisiniz.

  Bu %6 lık kısım ya donanımları çok eskidir, yada kullandıkları uygulamaların xp harici işletim sistemine desteği yoktur ve bunlardan microsoft un windows 7 sini sorumlu tutamazsınız. O zaman bende macos a küfür edeyim benim pc imdeki hackintosh donanımlarımı tanımıyor ve visual studio ile asp.net uygulama geliştiremiyorum diye 😛

  Heleki DX11 destekli ekran kartınız var ve hala xp kullanan varsa onlarıda Allah’a havale ediyorum 😀

  ha bide unutmadan windowsa gelince alengirli menü geçişleri ve estetik gereksiz ve sistemi kasan şeyler çünkü windows kullananlar amele ve ezik pc kullanıcıları, ama macosa gelince hayatın olmazsa olmaz bir parçası çünkü onu kullananlar önemli ve lüksü hakeden insalar…

  Ayrıca ben ne microsoft ne başka bir firmanın fanıyım. yazdıklarım tamamen gerçek…

 3. aslan yilmaz

  Windows7 ye olan hayranlığım betasını test ederken başladı. O kadar muazzam o kadar güzel hazırlanmıştı ki XP ye dönmek kaba tabirle mercedesten inip şahine binmeye benzedi. XP bana o kadar ilkel geldiki (ki işyerinde Xp kullanıyorum Allah tan kurum yakın bir zamanda Win7 ye geçecek) Win7 de alıştığım hareketleri yapamıyorum ve çok yadırgıyorum.

  Sürücü sorunlarına gelince pc mi iki yıl önce almıştım işlemcisi E8400 ram 4GB vs sıkıntı yaşamadım. Tabi aldığım wireless adaptörün 64 bit yazılım desteği yoktu çok sinir oldum (32bit sürücüsü var) ama donanımın sitesinden manuel olarak kurma yolu tarif edildiği için sorun yaşamadım.

  Son olarak bunca zaman işletim sistemine para vermemiştim ve lisanssız çok daha da idare ederdim. Ama bu muazzam ürünün hakkını vermek gerekir diye düşündüm ve Home Premium a 200 lirayı çok görmedim. (tabii oem alınca fiyat bayağa düşüyor benimki paketti)

 4. Serdar Akkoyun

  ben herhangi bir firmanın fanı değilim demişsiniz ama, ilk mesajınızdaki sözleriniz tamamen windows7’nin avukatlığı gibi olmuş.

  bahsettiğim oyun, alırım arabayı basarım gaza gider, basarım frene durur, iki kaydırma iki drift tarzında süslü püslü arcade yarış oyunları değil. arcade yarış ile bir simülasyon arasında dağlar kadar fark vardır. rfactor  üzerinde MMG gibi, F1 CTDP gibi baba simülasyonları, logitech profiler olmadan oynamaya çalışırsanız anlarsınız önemini. desteklemiyor, yüklemiyor yazılımı. elimdeki win7; ultimate 64 bit edition. var mı daha iyi bir sürümü?

  adsl modemimde her iki çıkış da var, istediğimi kullanmak benim hakkımdır. win7 hazretlerinin canı istiyor diye ethernet çıkışı kullanmak zorunda değilim. madem işletim sistemi; usb gibi b.sayarlar için olmazsa olmaz bir bağlantı türünü desteklemek zorunda.

  tv kartım XP üzerinde şıkır şıkır çalışıyor. “microsoft her donanıma driver yazamaz” gibi bir şey değil zaten beklediğim. ama her yeni teknoloji gibi win7 de geriye dönük uyumluluk görevini yerine getirmek zorunda. zaten “xp uyumluluk modu” bu amaçla var olan bir özellik değil mi? eğer bu görev üretici firmalara iatse, uyumluluk modu diye bir özellik neden var win7’nin içinde?

  sistemime gelince, daha yeni topladım ve bence hiç de zayıf değil. amd athlon2x3 450, msi 870-g54, msi r5850, 2*2 ddr3-1600 ram.

  windows7’ye geçtik, hadi bugüne kadar oynadığımız oyunları çöpe atalım demeyeceğiz herhalde. ya da şimdiye kadar kullandığımız donanımları “win7 kabul etmiyor” diye çöpe atacak değiliz. microsoft, win7’yi çıkarırken şu an piyasada bulunan donanımların ve oyunların varlığından habersiz miydi? win7’ye geçecek kullanıcıların, hali hazırdaki donanımlarını ve dx9.0c gerektiren oyunlarını artık kullanmayacağını falan mı düşündü?

  usb 1.1 aygıtlarımızı, usb 2.0 çıktı diye çöpe mi attık? hayır, taktık aynı yuvaya, çalıştı. ms-dos uygulamalarımızı kullanmaya son mu verdik XP çıkınca? hayır, xp’nin içindeki komut istemcisi ile aynı dos programlarını kullanmaya devam ettik. şimdilerde SATA3 çıktı, SATA2 HDD’lerimizi eskiciye mi verdik? taktık SATA3 yuvasına çalıştı. oynadığımız oyunları saymıyorum bile, millenium edition’da çalışıp da, XP’de çalışmayan bir tane oyun bilen varsa söylesin. hiç çalışmadığı anda bile “uyumluluk kipi”ne geçtik, aslanlar gibi oynamaya devam ettik XP altında.

  “geriye dönük uyumlu olma zorunluluğu” diye bir kural vardır ve microsoft, nasıl ki XP’ye geçişte bu görevini layıkıyla yerine getirdiyse, şimdi de getirmek zorundadır. efendiler uymuyor diye ben donanımımı değiştirmek zorunda kalıyorsam, hiç çıkıp da “en iyi işletim sistemi ” diye milletin aklını bulandırmaya gerek yok.

  • CodeMachine

   “alırım arabayı basarım gaza gider, basarım frene durur, iki kaydırma iki drift tarzında süslü püslü arcade yarış oyunları değil.” demişsin ama momo racing ile yapacağın zaten odur. bir direksiyon, ileri-geri vites, gaz ve pedal ile yapacağın gaza basıp gidip, frene basıp drup sağa sola gitmek değilmidir? Direksiyonun tepkiside çok güzeldi yani her özelliğini kullanarabiliyordum. Sen similasyon oynayacaksan g25 veya g27 almanı tavsiye ederim.

   Ayrıca usb kullanmak benim hakkım denmişsin yorumuma cevap olarak, ben sana yardımcı olmak adına bişeyletryazdım oraya, senin neyle nereye bağlanmak istediğin beni ilgilendirmez. naparsan yap.

  • Ziyaretçi

   hocam ben win7de diablo oynuyorum. onda bile sorun çıkarmıyor. senin direksiyon setin içinde üretici kesin bir formül bulmuştur. bulmadıysada win7 için yaptığın şikayetin aynısını logiteche de yaparsan çözüm bulurlar.

   modem konusuna gelince ethernet bağlantısı varsa onu kullan. neden usb diye inatlaşıyorsun ? farkında mısın bilmem ama biraz ön yargılısın bu konuda. neticede amaç internete bağlanmaksa bağla etherneti gitsin. ama win7yi eleştirmekse onu bilemem.

   geriye dönük uyumluluk var ve bence gayet güzelde çalışıyor. dediğim gibi diabloyu bile oynuyorum. kaldı ki geriye doğru uyumluluk konusunda win7 %100 garanti vermiyor.

   aslında sen bal gibi de xp fanatiğisin. aynen bizim win7 fanatiği olmamız gibi 🙂 bunu kabul et bizde senin yaşadığın sorunlara çözüm önermeye çalışmayalım. zira biz direksiyonuna özel yazılım bile yazsak sen başka dert bulup xpye devam diyeceksin ki xp çıktığında da muhtemelen 98i savunuyordun…

 5. aslan yilmaz

  Uyumluluk modu sürücüler ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Ama yazılımlarda çok işe yarıyor. Bazı eski oyunları da bu şekilde açabiliyorum.

  Sürücü konusunu deşmeye gerek yok usb modemler için vista sürücüsü desteğide geç gelmişti win 7 içinde öyle olacaktır. Sürücü sıkıntısını microsofta mal etmek KESİNLİKLE haksızlık.

  Bir de serdar arkadaşım yazdıkların çok ilginç. Neyse polemiğe girmeye gerek yok (bir de makinan benimkinden çok iyiymiş ona yazık edip ben Xp kullanmam ben diyorum bak ona göre).

  En son olarakta Kabul edip etmemek kullanıcılara kaldı ama (ki oranler herşeyi çok açık gösteriyor) Windows 7 şimdiye kadar çıkmış en etkili ve en güzel işletim sistemi. Benim gibi aylık Downloadı 300 GB ın altına düşmeyen birini bile ikna edip 200 kağıtı bastırabiliyorsa başka söze gerek yok bence.

Bir cevap yazın