Windows 7’de Klasik Başlat Menüsü

Windows XP, Microsoft’un kuşkusuz en popüler yazılımıydı. Kullanıcılara sunulduğu tarihten bu yana sıkı bir hayran kitlesine sahip oldu. Tabi zaman ilerledikçe XP’de teknolojinin gelişmesine ayak uyduramadı ve yerini Windows 7’ye bıraktı.

XP Klasik Başlat Menüsü

XP Klasik Başlat Menüsü

Windows 7 her ne kadar çoğu kullanıcıyı tatmin etse de XP’nin kullanıcılarına sunduğu bazı özellikleri kökten değiştirdi. Değişen özelliklerden biriside XP’de bulunan “Klasik Başlat Menüsü” idi.

İnsanların işletim sistemlerini alıştıkları ve sevdikleri gibi kullanması için, Windows 7’ye “Klasik Başlat Menüsü” özelliğinin nasıl kullanıma açılacağını anlatacağız. Aslında yardımcı bir programla bu işlemi başarabiliyoruz. Yoksa Windows 7 içerisinde saklanmış gizli bir “Klasik Başlat Menüsü” özelliği yok.

Bu özelliğin kullanılabilmesi için yardımcı bir programa ihtiyacımız olduğunu söylemiştik. Bu programın adı CSMenu ve bu programa buradan ulaşabilirsiniz.

CSMenu

CSMenu

Programı internetten çektikten sonra yükleme işlemine geçiyoruz. Bu sırada karşımıza lisans sözleşmesini onaylamamız gibi adımlar çıkıyor. Bu işlemleri geçtikten sonra son adıma dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü yazılımın içerisinde başka bir uygulama daha mevcut. Bu uygulama “Ask toolbar” uygulamasıdır. “Klasik Başlat Menüsü” yaratmamıza bir faydası olmadığı için bu uygulamayı yüklemenizi tavsiye etmiyoruz. Bu adımı da geçtikten sonra uygulamayı yüklemeye başlıyoruz ve uygulama başlat menüsündeki kısayolları toplamaya başlıyor.

Windows 7 Klasik Başlat Menüsü

Windows 7 Klasik Başlat Menüsü

Yükleme bittikten sonra masaüstüne gelen “CSMenu” kısayolunu kullanarak istediğiniz zaman “Klasik Başlat Menüsü”nü Windows 7 üzerinde çalıştırabilirsiniz. Eski başlat menüsüne dönmek isterseniz; araç çubuğuna yerleşen “CSmenu” kısayolunu kapatarak, eski başlat menüsüne ulaşabilirsiniz.

CSMenu

CSMenu

31 Yorum

 1. Soner Toraman

  2001’den kalma bir şeyi hala kullanmaya inat etmek biraz teknolojiye ayak uyduramamak oluyor bence.

  Yeniliği ve kolaylığı ile yeni Başlat Menüsü daha iyi bence. Ulaşmak istediğiniz komutlara ya da dosyalara Başlat menüsündeki Arama kutusunda birkaç harf yazarak ulaşabilirsiniz.

  • Necdet

   Sana öyle geliyor olabilir. Ama şimdi ben sana nedenlerini yazsam sende Windows 7 beğenin azalacak. Window 7 en önemli dezavantajları

   1-Program uyumluluğu (XP Mode her işlemci desteklemediği için önemli bir sorun) Geriye dönük proğramları çalıştırırken zaman zaman çalıştıramadığınız program olunca insanı gıcık ediyor vista ve 7

   2-Winsxs Klasörü c:windowswinsxs klasörünün sürekli şişmesi hdd aşırı dolmalara sebep oluyor.Bu Zaman zaman 4-16 gb kadar çıkabiliyor. İstersen sistemine bakabilirsin bunu temizlemenin hiç bir yolu yok ben denedim silmeyi sonuç Windows 7 çöktü 😀

   İşte neden çoğu kişinin xp tercih ettiği açık Windows 7, Xp Professiona sunduğu performansı veremiyor. Görünüm ve görsellik okadar önemli değil.Önemli olan ve sorulacak olan soru şu,

   2009 yılında çıkan bir işletim sistemi nasıl olursa 2001 yılında çıkan bir işletim sistemini performans olarak yakalayamaz

   • sercan

    ilkel işlerle uğraşıon demek ki… XP mode gerektirecek kadar eski ve işeyaramaz programlar kullanıosan teknolojiye basından ayak uydurma xp ye hatta diğerlerinin dediği gibi 98 e dön sen, ki zaten bazı hala kullanılan programlar için xp mode işe yarıo. artık ne kullanıosan… 7 bence her şey düşünülerek yapılmış bir sistem

 2. Ziyaretçi

  Aslında 2001 yılı bile bile değil. Bu stilde başlat menüsünü bundan 15 yıl önce 1995 yılında Windows 95 ile tanıdık. Vista ve arkasından gelen başlat menülerinde ise arama desteğinin olması bu bölüm için büyük bir kullanım kolaylığı getirdi. Başlat menüsü altında yüzlerce program olsa bile klavye yardımıyla bir kaç tuşa basarak bunlardan istediğimizi çok kolay ve hızlı şekilde ulaşmamızı sağlamaktadır. Haliyle bu şekildeki başlat menüsü artık klasik değil ilkel düzeye gerilediğini rahatlıkla söyleyebilirim.

 3. Ziyaretçi

  @NECDET

  performans konusunda win7 ile xp karşılaştırılamaz bile sen kendi yaptığın bir kaç amatör test ile bu sounca varmış olabilirsin ama kendi ağzınla söyledğin gibi 2001den bu yana çok şey değişti ve inan win 7 xpden daha performanslı program uyumlulğuna gelince senin o uyuşmadığını iddaa ettiğin çoğu program eminim illegal programlardır, yoksa win7 çoğu alanda başarılı.

 4. rıfkı almaz

  Vista ve win 7 ile gelen başlat menüsünün arama özelliği bilgisayarın başına ilk defa oturuyorsanız güzel bi özellik ama başlat menüsünün neresinde ne programı zaten biliyorsanız ve her seferrinde arama kısmına bir şeyler yazmak veya sürekli aşağı yukarı kaya menüleri açılıp kanapanırken bulunduğu listeyi hepten kaydıran yeni menü sistemi bi yerden sonra insanı çileden çıkarıyor. (ben iki gün dayanabildim).  yeni sistem yavaş insanı hızlandırıyor, zaten hızlı olanı ise bayağı bir yavaşlatıyor. klasik menülerden ben classicshell programını öneririm. tema desteği var ve de xp’deki kes kopyala yapıştır araç çubuğunuda explorer’a ekleyebiliyorsunuz.

 5. win7-64bit kullanan

  son gücellemeleri yapılmış win7 xp-sp3ü havada karada heryerde yener. en basidi xp çok çekirdeği düzgün desteklemiyor ve 4 çekirdek üstünü zaten tanımıyor. son sistem pc almış birisi xp ile yapacak? 97den beri windows kullanıyorum win7-64bit sürümü en iyi windowstur.

 6. Tahir Meylani

  XP’nin en büyük dezavantajı, virüslere karşı çok korumasız. Sağlam bir anti-virüs programı olmadan XP kullanırsanız virüslerle kardeş oluyorsunuz. Vista ve 7’nin en büyük avantajı virüslere karşı direnci.

  Performansta ise XP hala pek çok açıdan Vista ve 7’e göre avantajlı.

 7. Ziyaretçi

  yaw xp nin bütün açıklarını hackler buldu ve daha bilinir bir sistem win 7 ise daha yeni daha herkez açıkları bulamadı sistem kalitesi dersen tabi ki daha kaliteli win 7 , kötü olsaydı çıkarmazlardı win 7 yi daha win 7 nin paketleri çıkacak zaten işlemcin hızlı değilse kurma win 7 yi

 8. abdullah

  Bence xp nin hala savunuluyor ve kullanılıyor olması tamamen duygusal. “Alışmış kudurmuştan beterdir” diye bi atasözümüz var. Sanırım insanların bir çoğu yeniliklere uyum sağlama konusunda biraz tutucu. Her yeni işletim sistemi çıktığında bu tartışmalar olur. Win3.1 ilk çıktığında da DOS un ne kadar performanlı çalıştığı iddia ediliyordu. Fakat herşey hız değildir.  Önemli olan konfordur, kullanım kolaylığıdır. diğer tartışılan teknik konular ayırıntıdır.

 9. Ziyaretçi

  evet arkadaşlar win7 araştırısanız yüksek kapasiteli oyunlarda xp ye nazaran daha cok fps yakalayabiliyor 2010 now forewer windows se7en 🙂 herşey gibi xp’de artık yaşlandı kabullenmek lazım

 10. mesut

  hem windows 7 hemde windows xp’de bir çok oyunu test etmiş biri olarak şunu söyleyebilirim xp şu anda win 7’nin henüz yeni bir sistem olması sebebiyle oyunlarda win 7’e nazaran çok daha performanslı fps ler daha yüksek tabi tüm oyunlarda değil bazı oyunlarda ayrıca win 7’de oyundan atma hataları xp’ye göre kat kat daha fazla sistem içi performansı olarak win 7 daha hızlı görsellik olarak win 7 tartışılmaz açık ara önde. Güvenlik açıkları (virüs ve turuva atları için gerçekten tahir arkadaşımızın dediği xp tam bir biçilmiş kaftan adeta virüsle yatıyor virüsle kalkıyor) Benim önerim  win 7 service pack 1 çıkana kadar xp yi yedek diskinizde bulundurmanız win 7 için tüm hardware,software ve oyunlara tam destek geldiğinde win 7’e geçmek en mantıklısı olacaktır diye düşünüyorum.   

  tabi bu arada vistayı unuttuk vista bu iki sistemin tam ortasında çıkmış bir işletim sistemi olarak bence en oturmuş sistem olarak göze çarpıyor tüm güncelleştirmeler ve tüm software,hardware ve oyunlara uymlu olduğunu düşünüyorum. virüslere karşıda tüm güvenlik güncelleştirmeleri mevcut.

 11. Ziyaretçi

  Burada sormak istediğim bir şey var:@Necdet bey c:windowswinsxs klasörünün sürekli şişmesi hdd aşırı dolmalara sebep oluyor.Bu Zaman zaman 4-16 gb kadar çıkabiliyor.silinemiyor, çökme yaşanıyor” demiş ama hiç bir yorumcu bunu yanıtlamamış.Ayrıca program uyumluluğunda sorun yaşandığını söylüyor.bu da yanıtlanmamış.sadece xp’nin kötü olduğu, eski olduğu,98 veya dos kullanması gerektiği gibi alaycı yorumlar yapılmış.

  Benim okuduklarıma göre ise; aslında 7’nin önce VISTA’ya yama olarak düşünüldüğü(servis paketi olarak) ve bu amaçla yazıldığı fakat daha sonraları ise tamamen ticari kaygılarla (sadece kazanç amaçlanarak) piyasa sürüldüğü.Çok parlak bir fikirmiş gibi bütün dünyaya itelediler.Oysa vista yaması olarak gelseydi, dünyada herkes aynı rahat kullanıma kavuşacak, hiçkimse “yeni işletim sistemi ” ne ayrıca para ödemeyecekti.Adamlara bravo.Bunu onlardan başka düşünen yok.Sömürülmeye  bizim kadar istekli, bilgisi kıt insanlar yok.Bilgi sahibi olmayan fikir sahipleri.Bir yorumcuyu aşağılamak yerine neden onun fikrinin yanlış olduğunu gösterecek bilgiye sahip değilsiniz.Sadece aşağılama yapıyorsunuz.Muhtemelen yaşınız küçük ve tabii ki akıl ve yaş arasında doğru orantı var.

  Benim fikrime gelince:Kendi adıma Win7 ye para ödemektense, mutlaka XP kullanmayı yeğliyorum.Bunda eskiye bağlılık olduğu bir gerçek.Ama asıl neden bu değil.XP “işletim sistemlerinin mercedes’i”.Ne kadar virüs bulaşırsa bulaşsın sökmek kolay.Ayrıca doğru Crack olmayan antivirüs yüklediğinizde virüslere yakalanma riskiniz çok çok az.Her türlü müdahaleye izin veriyor.FPS si 7’ye göre düşük ama bu göreceli…Her oyunda değil.Ayrıca donanım uyumsuzluğu göstermiyor.Ne kadar yüklersen yükle taşıyor.STABİL.(donanımına göre)Kasmıyor.programların hemen çoğunu uyum içinde barındırıp çalıştırabiliyor.Üstelik te Bill gates’in ve mühendislerinin böyle bir işletim sistemi yazıp, bizlerin de bu işletim sistemi hakkında neredeyse uzman olmamızı sağladığı da bir gerçek.aynı cümleleri win7 için kurabilir miyiz?

 12. Eski Kafa

  Güzel kardeşlerim,

  Tutturmuşsunuz bir Vindoz teranesi, kaptırmış gidiyorsunuz. Sizin o görsellik dediğiniz levazımatın kat be kat fazlasını  Pardusun en ilkel versiyonu 256KB bellekle yapıyor.

  2. Bi araştırın bakalım vindozun Japonyadaki sanırım ana sunucuları vindoz mu kullanıyor?

  3. Çekirdek hikayesini de boşverin. o vindoz dediğiniz kılkuyruk program ailesi teorik olarak araştırın bakalım 16 çekirdekten fazlasını destekliyor mu?

  4. Şu an 93 yılı modelli mainframe serverların bile birkaç bin çekirdek kullandığını ve vindoz takımının bu server merkezlerinin neresine konulacağını aklınıza getirdiniz mi?

  5. Bugün için artık terabyte larla ölçulen belleklar sözkonusu iken vindoz direkt ve tümden olarak bakın bakalım kac “MEGABYTE” görebilmekte.

  6. vindoz sahiplerinin bu işletim sistemini ibm labaraturlarından çaldıklarını aslında vindoz takımının bile külliyen korsan olduğunu kaç kişi bilmekte?

  7. Sisytemlerin anası UNIX tir. Dil de Zope dir, Pyton dur. Atatürk gençliği diyoruz. Bu devletin asli sahipleriyiz. Akıllı ve uyanık olmak tarihsel vazifemizdir. Webn sayfasına htt://….. diye adres yazmaktayız. BNakın bakalım bu http nedir? var mı vindozda böyle bir komut? bu komutu vindozun kendi sitelerine girerken bile yazıyorsunuz. Değpiştirebilseler ya. neişi var vindozda http nin?

  8. İlk sistem UNIX ti. Sonradan UNIX in bazı komutları birleştirilip/ayrılıp bir system yapıldı DOS bu kullanıldı ve kişisel bilgisayarlar doğdu. vindoz sahipleri bu sistemi “elde ettiler” ve komutla girilen bir pencere eklediler ve devşirme bir sistem oluşmuş oldu. Ve hepsi bu. Ama altyapı DOS.

  16 çekirdekten fazlasını desteklesinle önce sonra konuşsunlar. UNIX binlercesini 20 yıldır desteklemekte.

  9. 2006 ve 2007 açıklanmış rakamlarla Türkiye nin en hızlı büyüyen iki kuruluşundan biri telekom, diğeri vindozcular. Bizim gibi maumunlar da aval aval “Cambaza Bak” takılıyorlar. Arkadaşlar Türkiye mizin kaybı bu lisan misan davasından “MİLYARLARCA DOLAR” Çallaım demiyorum. Kullanmayın yine lisanssız. Pardus kullanın. çünkü “TÜRK MALI OOO” . Bu paralar yurdumuzda kalsın. Kaç hastane, kaç okul parası. vindoz şu nada çok gelişti ama ilk çıktığı zamanlarda hilkat garibesi olmasına karşın çok büyük ölçekli firmalar bile kullanbabildi. PRDUS şu an il haliyle bile fersah fersah önde. Sadece bizlere ihtiyacı var.

  10. Çok konuşan çok bilen arkadaşlar ( Bu platformda konuşanların kesinlikle aydın ve bilgili olduklarına inanıyorum, sorun kafa karışıklığı” Alın size 12- 15  tTürk gencinin öncülük edip geliştirdiği PARDUS. Kaynak kodları açık ve çekirdek tüm zamanların, şimdi ve geleceğin en güçlü çekirdeği. Geliştirme sitelerine katılın. Fikir verin program yazın. En iyisini siz ve beraber yapın. Neticede vindoz bir paket program. İstediğiniz kadar “sisten encınır” hiç önemli değil. Neticede başkasının yazdığı bir paket program kullanmışsınız. Var ve tanımlanmış olanı kullanıyosrunuz ve biliyorsunuz. hepsi bu. Hani sizin katkınız?

  Biz alışmışık, motorla yolda hız yapar kendi halinde trafikte seyredenlerin boşluğundan yaralanır artizlik yaparız da o kadar pist var oraya hiçbirimiz gidip hız yapmayız. Alın size pist oturup yazın geliştirin.

  Sonuç olarak ben elli yaşındayım. PRDUS kullanıyorum ve vindozun da her türlüsünü iyi bilenleriniz kadar iyi bildiğimi düşünmekteyim. Ve diğer yandan Xenix, MiNiX, CPM. MPM, CTOS, BTOS, UNIX, Tüm NOVELL Versiyonları gibi 9 Kasım 1978 den beri tümsistemleri uyguladım. Hala da bilmekteyim. Ama diyorum ki ne olur önce kendinize sahip çıkmak açısından biraz düşünün. vindoz bir tarikat. Bunu bilin. tıpkı kola, mak danılds gibi.

  Biz geri dönüş yolundayız, siz ise yolun başındasınız. Yolu siz açın, istikameti siz belirleyin, enerjinizi buna verin. Güzel şeyler yaratın. Ben istiyorum ki buradan sizlere hayranlıkla güzel şayler yazayım söyleyim. Biz bu kadar iş yaptık ama aferin gençlere “BİZLERE TAŞ ÇIKARMIŞLAR” demek istiyorum. Kısacası sizlerle ümitlenmek istiyorum.

  Saygılarımla.

 13. haso

  XP’nin en büyük dezavantajı, virüslere karşı çok korumasız. Sağlam bir anti-virüs programı olmadan XP kullanırsanız virüslerle kardeş oluyorsunuz. Vista ve 7’nin en büyük avantajı virüslere karşı direnci.

  Performansta ise XP hala pek çok açıdan Vista ve 7’e göre avantajlı

 14. Ziyaretçi

  arkadaşlar ben de xp sp1 kurulu bilgisayarımdan hala vazgeçemiyorum. hatta üzerinde vista yüklü laptopuma bir hafta dayanabildim. hemen internetten tüm sürücülerini bulup xp yükledim. üzerinde avast antivirüs ve zonalarm kalkanı var yıllardır taş gibi kullanıyorum.

  xp’nin bir kere hızı yeter. win7 ve vista kullanırken her tıklamada dönen imleci 3-5 saniye seyreder durursunuz.
  xp sabit diskte 2GB yer kaplarken diğerleri 25GB gibi hantal bir yere sahipler.

  sonuçta bir sürü kişi “hala xp iyidir” diyorsa, belli ki bir tecrübeleri var diyelim.

 15. Halit

  bende vista kullanıyorum çok memlunum. zaten pc yide vista piyasaya çkyığında almıştım. bana herkex ısrarla xp ye dön dedi. fakat ben dönmedim. alışkanlıkları bırakmak zordur, arkadaşlara hak veriyorum. çünkü çoğu pc ye xp ile adım attı, ben ise vista ile, nasıl onlar başka sisteme dönemiyorsa, bende dönemiyorum. neden xp ye dönemedim çünki hiçbizaman kullanmadım. 7 ye hatta ilerde 8 çıkacak çünki windows yine başaramadı kullanıcıları xp den ayırıp yeni sisteme dönderemediler. tabiki benide. 8 de çıksa gene olmaz, saygılar

 16. Aykut

  Ben Windows 7 kullanıyorum ve hiç iyi değil yapıcaksanız tavsiye etmem hiç bir programı çalıştırmıyor ve vistada aynı şekilde eğer yapacaksanız xp yapın demiş oliyim.Windows 7 ve viste her programı çalıştırmıyor ve uyuz oluyoruz bunu çözümü win xp çünkü her programı çalıştırıyor ve sorun yaşanmıyor ben de xp yapmayı düşünüyorum.

  • göksu

   Aykut win 7 hangi programları çalıştırmıyor merak ediyorum. Dikkat ettim de buradaki yorumların çoğu 2 yıl öncesine ait ve o zaman win 7 yeniydi ama şuan sp1 i mevcut ve gayet başarılı. sen 23 saat önce yorum yapmışsın ve program uyumsuzluğundan bahsediyorsun ilginç. şu zamanda xp isteyen programlar kullanıyorsan diğerlerinin de dediği gibi xp kullan. ama win 7 yi kötülemenin anlamı yok teknolojiyi yakından takip etmek gerekli zamana ayak uydurman lazım.

 17. Deniz

  Windows xp eskidi ayrıca yenilikçi programları artık kaldırmıyıcak bu arada 3GB ram neyine yeter bilmiyorum ve windows 7 çoğu nerdeyse her programı çalıştırır 64 biti de öyle.Ayrıca yer kaplama konusunda 2 demişsiniz windows 7 yede 25 sanki senin pc 100GB kapasiteli.Teknoloji değişiyor hatta yakında 8 çıkıcak siz hala xp desiniz tamam xp güzel ama yenilik bakımından eski bir programdır ve güvenlik açıkları windows 7’ye oranla daha fazladır.Ayrıca siz ne kadar SP3 gibi yazılımları yükleseniz de onun özelliklerini yükseltemezsiniz.Ve çoğu windows xp 32bit kullanalrarın sorunu ram dir bu sorun windows 7 64 te çözülmüştür bunu herkes biliyor 128GB ram de koyabilirsiniz.Ve windows 7’nin araçları da çok kullanışlı bence windows 7 en iyisi

 18. Tugce

  Kardeşim isteyen isediği başlat çubuğunu kullaır ya başlatta araya temalar yazınca renk düzeni çıkıyor radan değişmiyor mu işte klasik başlar menüsü falan çok seçenek var.

 19. UGUR

  gün geliyor onlarca program yüklüyoruz windowsa win7 de tamam bir kaç tuşa basarak buluyoruz programı ama ya ismini bilmiyorsak bence klasik başlat menüsü ile (xp deki gibi) yüklenen programların tüm listesi önümüze çıkıyor hangi program olduğunu görünce anlıyoruz ve çalışıyoruz win 7 nin yaptığı şey sadece kafa karıştırmaktan ibaret nerede nasıl arama yapacağımıza dahi karar verdirtmiyor xp platformu bence halen en mükemmel program bunların amacı her sene bir program çıkartıp üstünde bir kaç değişiklik yapıp para kazanmak nasıl dünyanın en zengini oluverdi bill amcam 🙂

 20. karga

  Gerçek ve ücretsiz bir teknoloji ve bilgi paylaşımı mı istiyorsunuz

  o zaman her yıl bu ülkenin milyarlarca dolarını yabancım emperyalist firmalarına kaptırmayın.

  vindozun da içinden doğduğu UNİX/LINUX tabanlı programlara dönelim ve geliştirelim.

  Cep telefonlarında ücretiz ANDROID / IOS programlarını kullanıyoruz.

  Hiç düşündünüz mü:

  NİYE PC LERDE, LAP TOPLAR DA BU PROGRAMLAR KULLANILMAZ

  BU BİLGİSAYARLAR BU PROGRAMLARSA DEFAULT GELMEZ VE ASUSTA OLDUĞU GİBİ ENGELLENİR ??*

  Saygılarımla

Bir cevap yazın