Windows 7 Yükseltmesi Bazı Sistemleri Kullanılmaz Yapıyor

Yeni bir işletim sistemine geçecekseniz, yükseltme yerine temiz bir kurulum yapmanızı öneriyoruz. Fakat bazıları için baştan kurulum yapmak çok zaman alıcı bir iş. Doğrudur, sonuçta sabit diski biçimlendirip işletim sistemi yüklemekle bitmiyor her şey. Hatta temiz bir Windows kurulumu bazılarınızın bir gününü heba edebilir. Bir kısım kullanıcı da bunları bilerek yükseltme yapmayı tercih ediyor ama…

Şu ana kadar birçok kullanıcı Windows Vista’dan Windows 7’ye yükseltme yaparken hemen hiç zorluk yaşamadı çünkü Windows Vista ve 7 temelde kardeş işletim sistemleri sayılır. Maalesef, korktuğumuz başımıza geldi ve Windows 7’ye yükseltmenin felaketle sonuçlandığı durumlar ortaya çıktı.

Microsoft destek forumunda şu başlık oldukça yankı buldu: Windows 7 – Kurulum Mesajı – Yüseltme Başarısız.

Söz konusu mağdur kullanıcı Windows Vista Home Premium 32-bit’den Windows 7’ye yükseltme yolunu seçince belirli bir aşamadan sonra dizüstü bilgisayarı sürekli olarak kapanıp açılmaya başlamış: “Yükseltme başarısız oldu, eski işletim sistemine geri dönülüyor.” Anlaşılan sistem bir türlü dosyaları geri getiremeden kapanıyor ve sonra yeniden açılıp tekrar deniyor. Kısır bir döngü söz konusu.

İşin kötü yanı benzer sorunla karşılaşan başka kullanıcılar da var fakat bu hatayla ilgili henüz bir genelleme yapmak mümkün değil. Forumdaki konuya cevap yazan Microsoft çalışanlarından birisi kurtarma DVD’leri oluşturması gerektiğini fakat veri hatası olmaması açısından mümkün olan en yavaş hızda yazdırmasını söylemiş.

Bu kişilerin sayısı sınırlı olmakla beraber sizin başınıza da gelmeyecek diye bir şey yok. Hatta Windows 7’ye yükseleceğim diye Vista ile 7 arasındaki o ince çizgide gidip geleniniz var mı?

1 Yorum

Bir cevap yazın