Windows 7, XP’ye Karşı: Netbooklar İçin Hangisi Daha Uygun

Windows 7, XP'ye Karşı: Netbooklar İçin Hangisi Daha Uygun

Windows Vista’nın toplum tarafından pek kabul görmemesinin ardından, herkesin gözleri Redmond merkezli Microsoft’un ekimde çıkacak yeni işletim sistemine çevrildi. Şirket hatalarından ders çıkarttığını ve dolayısıyla Windows 7’nin kullanıcıların hayal ettiği gibi bir işletim sistemi olacağını vadediyor. Windows 7 çıktığında dizüstü ve hazır PC’lerle beraber sunulacağından ister istemez oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olacak. Windows Vista çıktığında ise millet Windows XP ile devam etmeyi tercih etmişti. Oysa ki Windows XP’yi bugün artık standart dizüstü bilgisayarlarla ve masaüstü PC’lerle tercih etme gibi bir şansımız yok. Bununla beraber eğer elinizde bir kurulum diski ve geçerli bir lisans anahtarı varsa Windows XP’ye inme ihtimali elbette var. Öte yandan Windows 7, Vista’da olduğunun aksine pek çok yazılım uzmanı ve normal kullanıcı tarafından çoktan beğenilmiş durumda. Görünüşe göre birçok kullanıcı Microsoft’a bir şans daha verecek.

Windows 7, XP'ye Karşı: Netbooklar İçin Hangisi Daha Uygun

Fakat netbook pazarından ne haber? Şu günlerde bu sınıfa ait aygıtlar Windows XP ve Linux işletim sistemleriyle beraber geliyorlar. Windows XP’dir ki o aslında 8 yıldır gelip duruyor. Artık insanların daha modern ve daha yenilikçi bir işletim sistemi arayışına girişmeleri normal. Her ne kadar Vista da netbook tipi bilgisayarlara yüklenebiliyor olsa da şu ana kadar yaşadığımız deneyimler pek de iç açıcı değildi. Vista netbookları adeta boğuyor, zorluyor. Bir de çoğu netbook 1 GB bellekle beraber geliyor ve bu Vista’nın en düşük bellek gereksinimi.

Mayıs ayında Microsoft Windows 7’nin dağıtım öncesi sürümünü yayınladı ve kullanıcılara yeni işletim sistemini çıkmadan önce önizleme şansı verdi. Tabii ki yazılım devi, Windows 7’nin netbooklarda bile akıcı bir şekilde çalışabilecek, Vista kadar donanım düşmanı olmayan bir işletim sistemi olması için uğraştığını üstüne basa basa vurguluyor. Doğal olarak biz de bunun gerçekten mümkün olup olmayacağını merak ettik. Microsoft’un yeni gözbebeği günümüz netbooklarında nasıl çalışıyor? Sıradan bir kullanıcı ne gibi deneyimler yaşayabilir? Ve elbette en önemlisi karşılaştırma yazılımları Windows XP’ye nazaran daha yüksek puanlar gösterecek mi?

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

6 Yorum

  1. Ziyaretçi

    düşük sistemlerde iyi çalışır diyorlar düşük sistemlerin sürücüleri piyasada yok (sende yenisini al be kardeşim diyorsan ) madem bu sistemlerde iyi performans veriyor niye diyorsun ati 9000 serisi driver lar bekliyoruz acele

  2. Levent

    Bir sene geçmeden, dizüstü bilgisayarıma kurmam. Masaüstü’ne kurarım ama dizüstü en az bir yıl. Vista’da öyle yaptım üstelik, XP’yi kaldırmadan. Muhtemelen W7’e de öyle yapacağım. Çünkü, özellikle donanımcılar, bu durumu fırsat kolluyor ve sıfır hatayla çalıştıkları halde yeni işletim sistemleri için sürücü yazmıyorlar.

  3. wolf72

    geçen laptobu yeniden yükledim vistanın güncellemesini yapmadan önce hızı bayağı iyiydi fakat güncelleme yükledikçe işletim sistemi çok ağırlaştı ve laptopta nasıl 25 gb yakın hdd yer kapladığına da bir türlü mana veremedim ….bence hemen insanların balık gibi win 7 atlamasını tavsiye etmem ,önce bir servis packleri gelsin bakalım ilk çıktığı gibi hızlı olacak mı ? inceleme yapan arkadaşa tamamen katılıyorum günümüz gittikçe az enerjiyle çok iş yapan sistemlere geçerken nasıl oluyorda hem ekran kartları hem işlemciler ve tabiki işletim sistemleride çok enerji harcıyor…şöyle bir bakıyorum da adam gibi bir sistem  nerdeyse bir 9000 lik klima kadar enerji harcıyor ..bence düşünmek lazım bunu

Bir cevap yazın