Windows 7 “XP Mode” Tamamen Hazır

Windows 7 altında Windows XP kullanmayı mümkün kılacak XP Mode tam sürüme erişti ve yeni işletim sistemiyle beraber ay sonuna doğru piyasaya sürülecek. Windows 7’ye yükseltme yapanlara ve doğrudan satın alanlara bedava verilecek olan XP Mode, Windows 7’de çalışması mümkün olmayan eski programların çalıştırılmasını sağlayacak.

Şirketin söylediğine göre XP Mode Windows 7 ile beraber 22 Ekim’de çıkacak. Bununla beraber bu ek yazılım yalnızca Windows 7: Professional, Enterprise ve Ultimate sürümlerinde çalışabilecek. Üstelik işlemcinizin sanallaştırma (virtualization) teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Bazı ucuz işlemciler bu desteğe sahip değiller.

XP Mode bir sanal makine yazılımı gibi çalışacağından, Windows 7 Home Premium  işletim sistemi olanlar WMWare gibi diğer sanal makine yazılımlarını kullanarak ihtiyaçlarını pekala karşılayabilirler. Ufak bir de not yazalım: XP Mode veya benzer bir yazılım kullanacaksanız bellek (RAM) kapasitenizi biraz daha yükseltmeniz gerekebilir.

3 Yorum

 1. woodo

  sanallaştırma özelliği olmayan işlemcilerde kesinlikle kullanamıyoruz değilmi?

  sanırım bende ki işlemcide bu özellik yok ( pentium d 945).

  win7 ye geçmemi önemli derecede etkileyen bir konu xp uyumu.
  sanallaştırma özelliğimin olmadığını var sayarak başka öneride bulunabilirmisiniz? teşekkürler, iyi çalışmalar.

 2. Mehdi TENSI

  Sanal makine uzerinde XP kurabilirsin. Tam olarak sanallastirmanin yerini tutmaz belki ama programlarin buyuk kismi sorunsuz calisacaktir. Ucretsiz olanlar Microsoft’un  MS Virtual PC 2007, Sun’un VirtualBox’i, ucretli olanlara ornek ise VmWare mesela.

Bir cevap yazın