Windows 7 ve Vista’da Önemli Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

SRV2.SYS sürücü dosyasındaki bir açık Windows 7 ve Vista yüklü bilgisayarların uzaktan verilecek bir komutla mavi ekrana düşürülmesine meydan veriyor.

Güvenlik uzmanı Laurent Gaffie Windows 7 ve Vista’daki “sıfır-gün açığının” (zero-day) saldırıya adeta davetiye çıkardığını bildirdi. Görünüşe göre Server Message Block 2 sürücüsü bu açığın kaynağı. Ayrıca Windows Server 2008 de aynı açıktan etkilenebilir.

H Security adlı bir site ise saldırganların 445. Port üzerinden rahatlıkla Vista ve Windows 7 yüklü bilgisayarınıza erişebileceğini söyledi. Hatta bunun üzerine Python dilinde yazılmış bir zararlı kodun şimdiden etkin olduğunu da ileri sürdü.  

H Security’nin Alman şubesi bu zararlı kodu bizzat denemiş ve bir Windows Vista sisteme uzaktan erişmeyi başarmış. İlginçtir Windows 7 bu numarayı yememiş.

8 Yorum

 1. murtiidemir_05

  hocamerhaba  🙂

  bende vindows 7 yı kurdum çok gerekli bilmem gereken bişiyler varsa açıklarmısınız peki bu güvenlik açığını kapatmak istesek ne yapmalıyız

 2. Hamdi Kellecioğlu

  Microsoft belirli aralıklarla yayınladığı güncellemelerle bu tür açıkları kapatıyor. Sizin yapmanız gereken tek şey Windows 7’nin güncellemeleri geldikçe kurmak.

 3. Hamdi Kellecioğlu

  İnternette gördüğüm kadarıyla yapılan testlerde Windows 7 genel olarak XP’ye göre biraz daha hızlı. Ancak bu ne tür programlar kullandığınıza göre değişiklik gösterebilir.

  Windows 7’nin sunduğu yeniliklere vs. bakıldığında bence XP kullanmanın artık pek bir anlamı kalmadı.

 4. ahmet

  Windows 7 yi 1 gb ram p4 işmeci ve eizq bi ekran kartında kullnıyorum donanımların düşük olmasına rağmen sistemi yormuyordu …

  4 gb ram orta seviye bir ekran kartı alınca gerçekten bayağı iyi oldu ayrı ca beta sürümde

Bir cevap yazın