Windows 7: Temiz Arayüz, Çoklu-Dokunma ve Daha Fazla Hız

Windows 7: Temiz Arayüz, Çoklu-Dokunma ve Daha Fazla Hız

Microsoft geçtiğimiz günlerde Windows 7 hakkında kapsamlı bir tanıtım yaptı ve Vista’nın eksikliklerinin yeni işletim sistemiyle nasıl giderileceğini anlattı. Windows 7’nin sadece bir yamamı yoksa yeni bir işletim sistemi mi olacağı konusunda akıllarda soru işaretleri uyandıracak kadar çok geliştirme söz konusuydu. Tanıtımı yapılan onlarca yeniliğin ortalama kullanıcılar için hayatı daha kolaylaştıracağı kesin (tabi Microsoft sözlerini tutabilirse).

Bill Gates’in emekli olmasından hemen sonra Microsoft’un hızlı ve saldırgan bir şekilde BT ortamını değiştirecek fırsatlar aradığını görmek ilginç. Geçtiğimiz günlerde yine yeni bir işletim sistemi olan Windows Azure’nin tanıtımı yapıldı. Üzerinde yıllardır çalışıyor ve çoğu kullanıcının ilgisini çekmemiş olabilir ancak yeni bir Microsoft’un habercisi olduğu kesin.

Windows 7’nin tanıtımını başkan yardımcısı Steven Sinofsky yaptı ve dört yıl önceki Vista tanıtımını yapan Jim Allchin’den son derece farklı bir yöntem izledi. Microsoft’tan görmeyi alışık olmadığımız bir açıklık sergiledi ve geçmişte yaptıkları hatalardan rahatlıkla bahsetti. Hatta Microsoft’un ciddiye aldığı geri bildirimler arasında Apple’ın Mac PC’ye karşı reklamlarını bile saydı. Çok daha ulaşılabilir bir Microsoft, hayali bile güzel.

Windows 7: Temiz Arayüz, Çoklu-Dokunma ve Daha Fazla Hız

Windows 7: Temiz Arayüz, Çoklu-Dokunma ve Daha Fazla Hız

Windows 7’nin Yeni Özellikleri

Yeni özellikler ilk göze çarpanlar ve kapağın altında olanlar şeklinde ikiye ayrılabilir. İlk önce göze çarpanlarla başlayalım.

Her ne kadar Windows 7 de standart Windows görünüşünü sergiliyor olsa da bazı önemli farklılıkları içeriyor. Görev çubuğunun solunda yer alan hızlı başlatma alanı tamamen elden geçirilmiş, buradaki ikonların sıralamasını ve büyüklüğünü değiştirebiliyorsunuz. Bu alan etkin olarak çalışan programların ikonlarını barındırıyor ve üzerilerine gidince bu uygulamaların önizlemelerini çıkarıyor. Sağ tık yaptığınızda içerisinde ek özelliklerin olduğu yeni bir liste çıkıyor. Uygulamaların kendisine de sekmeler getirilmiş böylece görev çubuğunun karmaşıklaşması önlenmiş oluyor. Herhangi bir yerden istediğiniz uygulamaya atlamak en fazla iki klik gerektiriyor.

Masaüstü arka planı çok daha fazla yapılandırma seçeneği içeriyor. Renk seçenekleri ve yeni önizleme dışında kullanıcılar akan (flowing) ve dinamik resim albümleri seçebiliyorlar.

Görev çubuğundaki bir uygulamaya sağ tuşla tıklandığında Windows 7'nin bu uygulama için sunduğu seçenekleri gösteren yeni bir menü çıkıyor. Buna ek olarak o uygulamayla birlikte açılan son belgeler de listede yer alıyor.

Görev çubuğundaki bir uygulamaya sağ tuşla tıklandığında Windows 7’nin bu uygulama için sunduğu seçenekleri gösteren yeni bir menü çıkıyor. Buna ek olarak o uygulamayla birlikte açılan son belgeler de listede yer alıyor.

Bir cevap yazın