Windows 7 Phone Satışları Beklentileri Karşılamıyor

Microsoft’un işletim sistemi ve Office ürünleri alanında büyük bir hâkimiyeti olduğu bir gerçek. Microsoft markalı klavye, fare ve oyun ekipmanları da başarılı. Peki, aynı başarı neden Windows Phone 7’ye yansımıyor?

Windows Phone 7

Windows Phone 7

Örneğin dünyanın ikinci büyük televizyon üreticisi ve üçüncü büyük telefon üreticisi LG, Ekim 2010’da tanıtılan mobil işletim sistemi Windows Phone 7’nin bekledikleri kadar iyi performans göstermediğini belirtiyor.

Sıralanan sorunları birkaç önemli başlık altına toplamak mümkün. İlk ve en önemli sorun olarak bu işletim sisteminin sıkıcı olduğu belirtiliyor. Yani işletim sistemi sunduğu teknolojiler açısından ileri seviye olsa da son kullanıcı tecrübesi açısından sıkıcı bir hal alıyor.

İkinci ve muhtemelen daha önemli sorun yazılımın ekonomik olmaması. Gereksinim duyulan donanım ihtiyacı nedeniyle Windows Phone 7’nin ortalamanın üstünden bir maliyete neden olduğu belirtiliyor. Microsoft’un açıklamasına göre duyurulduktan sonra altı hafta içerisinde 1.5 milyon adet Windows Phone 7’li ürün satılmış. LG yetkilileriyse teknolojik gelişmeye paralel olarak düşen maliyetlerin orta ve giriş seviyesine yansıyarak ileride pazar payının artacağını belirtiyorlar.

Bir başka sorun olarak Microsoft’un ürün tanıtımı sırasında yeterince etkin olmadığı (sokak tabiriyle ürünü patlatmadığı) belirtiliyor. Anlaşılan Microsoft “biz ürünü ortaya koyarız kullanıcılar nasıl olsa gelir” mantığıyla hareket etmiş. Ancak satış rakamlarından anlaşılan o kadar gelen olmamış. Pazarda Android, iOS, Blackberry, Bada gibi kullanıcıyı etkilemeye çalışan pek çok seçenek var. Kalabalıkların ilgisini çekebilmek için Microsoft’un dersini biraz daha çalışması gerekiyor.

Bir cevap yazın