Windows 7 İle Hesap Makinesi Bildiğinizden Çok Daha İşlevsel

Windows 7 ile gelen Hesap Makinesi çoğumuz pek kullanmıyoruz. Belki büyük ve küsuratlı sayıları hızlıca toplamak için, o kadar. Aslında bunun altında yatan sebep, Windows’un önceki sürümlerindeki hesap makinelerinin çok fonksiyonlu olmaması yatıyor. Fakat Windows 7’nin gelişi ile Hesap Makinesi artık çok daha yetenekli. 

Bu yazımızda Windows 7 ile gelen Hesap Makinesi’nin bazı özelliklerine değineceğiz. Burada geçenlerin dışında Hesap Makinesinin daha birçok özelliği bulunduğunu da unutmayın.

Tarihleri Hesaplamak

İki tarih arasında kaç ay ya da kaç gün olduğunu hesaplamak pek kolay bir iş sayılmaz. Pekâla kabaca bir tahmin yürütülebilir fakat tam tamına doğru hesap için Windows 7 ile gelen Hesap Makinesini kullanabilirsiniz.

Windows 7 Hesap Makinesi - Tarih Hesaplama

20 olmama az kalmış, haberim yok 🙂

Hesap Makinesi’ni çalıştırdıktan sonra, Görünüm -> Tarih Hesaplama yoluyla ya da Ctrl – E klavye kısayolu ile Tarih Hesaplama ekranını açabilirsiniz. Bu ekran ile iki tarih arasında geçen süreyi hesaplayabilir ya da belirli bir tarihe yıl, ay ve gün ekleyip çıkararak hesap yapabilirsiniz.

Birim Dönüştürmek

Windows 7 ile gelen Hesap Makinesi’nin bir diğer faydalı özelliği ise Birim Dönüştürme. Görünüm -> Birim Dönüştürme ya da Ctrl – U klavye kısa yolu ile açılabilen bu ekranda açı, alan, enerji, basınç, uzaklık, hız, kütle, hacim gibi büyüklüklerin birimleri arasında dönüştürme yapmak mümkün.

Benzin Tüketiminizi Hesaplayın

Windows 7 Hesap Makinesi - Yakıt Ekonomisi

Evet, Windows 7’nin Hesap Makinesinde benzin tüketimi için de bir bölüm mevcut. Görünüm -> Çalışma Sayfaları -> Yakıt ekonomisi (L/100 km) ekranına geldikten sonra, Mesafe ve Kullanılan Yakıt bölümlerini doldurarak aracınızın 100 litrede ne kadar benzin yaktığını hesaplayabilirsiniz.

Bunların dışında Hesap Makinesi’nin Bilimsel, İstatistik ve Programcı gibi modları da mevcut. Bu modlardan sizin için uygun olanını seçerek Hesap Makinesi’nin işlevini arttırmak mümkün.

5 Yorum

  1. Murat

    Valla ben de uzun süredir Win7 kullanıyorum ve hesap makinesiyle de işim çok oluyor ama demek ki 4 işlem harici bir hesaplama ihtiyacım hiç olmamış.Gerçekten hoşuma gitti .Teşekkürler

Bir cevap yazın