Windows 7 için Windows 8 Teması (İndir)

Microsoft’un sır gibi sakladığı fakat bazı geliştirme sürümleri ortaya çıkan Windows 8’in temasını Windows 7’ye uygulamak mümkün.

Windows 8 Temsili LogoWindows kullanıcılarının çoğunluğunu tema değiştirme işleminden soğutan olay, bu işlemin karışık olması. Windows 7 altındaki duvar kağıdı, renk paleti ve belki bazı uyarı seslerini değiştiren basit temaları kurmak oldukça kolay olsa da (tek bir tıklama ile bu temaları alabiliyorsunuz), daha kompleks temalara geçiş yapmak o kadar kolay değil.

Tabi ki bu durumun da bir sebebi var. Microsoft, işletim sisteminin çekirdek arayüzünün değiştirilmesini engelleyen tümleşik koruyucular yerleştiriyor işletim sistemlerine. Windows altında tema değişikliği yapmak isterseniz eğer, bu bahsettiğimiz koruyucu sistem dosyaları yamalamak gerekiyor.

Bu yama işlemi de üçüncü parti yazılımlar ile yapılabiliyordu. Hatta bundan da kötüsü bazı programların 32-bit desteği olmaması ve/veya 32-bit için farklı sürümleri olması. Uzun lafın kısası, işlemler bayağı kafa karıştırıyordu.

Fakat saydığımız tüm bu sıkıntılar, Windows 8 Skin Pack 1.0 For 7 adlı tema paketi için geçersiz kalıyor. Çünkü bu pakette bir installer mevcut ve tüm her şeyi sizi yerinize hallediyor. Tema için gerekli dosyaları kurmadan önce uxtheme.dll  adlı dosyayı otomatikmen yamalayarak işleri çok daha kolaylaştırıyor.

Windows 8 tema paket kurulmuş olan Windows 7 Professional işletim sistemimizin bir ekran görüntünse bakalım dilerseniz.

windows 8 tema

Paket ile birlikte Windows 8’in açılış ekranı, duvar kağıtları, görev çubuğu değişiklikleri gibi birçok şey elinizin altında.

Temanın kurulumu oldukça basit olsa da, işleme başlamadan bir sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı tavsiye ederiz. Eğer kurulumda bir sorun olursa, tek bir tıklama ile sistemi eski haline getirebilirsiniz.

sistem geri yükleme noktası oluşturmak

Sistem geri yükleme noktası oluşturmak için ise Başlat menüsündeki arama çbuğuna “geri yükleme noktası oluştur” yazın ve en üstte çıkan arama sonucuna tıklayın. Gelen ekrandaki “oluştur butonu ile kolaylıkla sistem geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.

Tema paketini buradan indirebilirsiniz. .zip dosyası halinde olan temayı kurmak için tek yapmanız gereken arşivden çıkarmak ve kurulumu çalıştırmak. Kurmak istemediğiniz öğelerin seçimini kaldırabilirsiniz, fakat uyumluluk sorunları dolayısıyla tavsiye etmiyoruz.

Windows 8 tema paketi ile birlikte Aero ve Aero lite temaları geliyor. Ekrana sağ tıklayıp Kişiselleştir seçeneğini seçerek bu iki tema arasında geçiş yapmak mümkün.

Bu temanın en önemli ve en sevdiğimiz özelliği kurulumunun çok kolay olması. Bu tema paketi kuruluyken, sisteme yapılan değişikliklerden dolayı, başka bir temaya geçmek mümkün değil maalesef.

Eğer işletim sistemine yapılan tüm değişiklikleri geri almak isterseniz, temayı kaldırmanız yeterli.

Güncelleme: Tema paketinin yeni sürümlerini geliştiricinin devianART sayfasından takip edebilirsiniz.

12 Yorum

  1. can

    bende windows 8 yüklü formatı hiç bir alakası yok windows 8 ile sizdeki temanın 1 basalt tuşu yok zaten 8 de 2 özel bi sayfa var 3 daha ultimate çıkmadı bendeki windows 8 consumer preview
    fark

Bir cevap yazın