Windows 7 İçin İndirmeniz Gereken 20 Program

Microsoft Security Essentials

Microsoft Security Essentials

Microsoft Security Essentials

Eylül 2009’da Microsoft tarafından çıkarılan Security Essentials’ın amacı kullanıcıların cebini zorlamadan güvenli bir Windows ortamı sağlamaktı. Her ne kadar çoğu kullanıcı Microsoft’u bir antivirüs geliştiricisi olarak görmese de firma, Windows’la tümleşik olarak çalışan bir antivirüs yazılımını çıkarmanın sadece bir adım ötesinde.

Hızlı sistem tarama, tam sistem tarama ya da kullanıcının seçime göre dosyaları tarama gibi temel işleri yapabilen program oldukça düşük kaynak tüketiyor. Çoğu antivirüs uygulamasında olduğu gibi MSE virüs bilgilerini internetten indirebiliyor. Bu işlem belirli aralıklarla otomatik yapılabildiği gibi kullanıcılar tek tuşa basarak güncellemeyi başlatabiliyorlar. vlc

Ayrıca karantina altına alınmış dosyaları görebiliyorsunuz, ileri bir tarihe virüs taraması ayarlayabiliyorsunuz, gerçek zamanlı koruma ayarlarını değiştirebiliyorsunuz ve MSE’nin günlük olarak sistem kurtarma noktası oluşturmasını isteyebiliyorsunuz.

Eğer lisanslı Windows yazılımınız varsa bu uygulamayı bedava olarak kullanabiliyor olmanızsa en güzel yanı. ccleaner

22 Yorum

 1. darkBLACK

  Bende benim vazgeçilmezlerimi sıralayım ( win7 x64 ) ;

  Daemon Tools

  CCleaner

  7-Zip

  Daum PotPlayer

  Foobar2000

  Rainmeter

  Miranda IM

  TrueCrypt

  uTorrent

  ve olmazsa olmazım Opera ‘m 😀

   

 2. okan0

  birsey söylücem burdaki programların %90 ı linux a ait yani en iyi programlar

  eğer oyun için bilgisayar almıyorsanız kesinlikle işletim sistemi olarak

  linux kurun burdaki programların aynısı ve daha iyi leri linux ta var

  zaten windowsun çogu özelliği linuxtan alması deilmi

  madem linux kötü neden microsoft çelışan olarak linux uzmanı (açık kaynak kod uzmanı) birilerini işe alıyor sizce

 3. Ziyaretçi

  Evet, düşmalık hala devam ediyor.Sanırım işletim sistemleri/yazılımlar arasındaki ücret farkları biz kullanıcıları hala çileden çıkarıyor.Aslında ben lisanslı yazılımların çoğunun parasını ödemeden (korsan) kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim:

  Açık kaynak kodlu (linux) yazılımlar, microsoft’un yazılımlarından çok daha iyi değil.Tek ve yegane avantajı ücretsiz ve geliştirilebilir olması.Ancak bütün bu avantajlarına rağmen hala yeterince gelişemedi.Üstelik bütün dünyaya açık.Oysa Unix tabanlı microsoft ürünleri her türlü ortamda kendisi ıspatlamak bir yana, mükemmelden mükemmele koşuyor.Tabiiki bu yazılımları babasının hayrı için yapmıyor.Bütün harcanan bu mesainin,bu emeklerin, çalışan yüzlerce mühendisin, yüzlerce teknisyenin, üreten beyinlerin emeğinin karşılığını alması gerek.Linux yazılımlar kötü değil.Ama microsoft ürünleri tek kelimeyle muhteşem.Hala da eline su döken çıkmadı.Benim fikrime göre de çook uzun bir süre çıkamayacak.Taa ki yeni bir bill gates çıkıp farklı bir şey düşüünene kadar.

  Basit yazılımları geliştirmek ise aman aman bir iş değil.Kaldı ki cd yazdırmadan tutun, regedit’i düzenleyip temizleyen programları yalnızca linux ta değil, basic,delphi,Visual dilinde bile yazabilirsiniz.Bunun için mühendis olamaya gerek yok.çünkü komplike yazılımlar değil.Ve komplike yazılımların iyisini linux ta yazmak mümkün değil.Saygılarımla.

 4. Ziyaretçi

  Unutmadan ekliyorum:Tarayıcıların karşılaştırmaına bir bakalım.İnternet9(beta) ile diğer tarayıcıların karşılaştırmasına bir bakın.Demek istediğimi daha kolay anlatmış olurum.(tabiiki bağımsız kuruluşların yaptığı testlere bakın 😀 ) 

 5. kemankes

  ziyaretçi nikli kardeş sen windowsu övüyorsunda bir araştır bakalım ilk önce hangisi varmış dünyada linux microsofttan önce de vardı dikkat edersen windowsun bir çok şeyi linuxtan çalıntıdır hiç unutmuyorum windows xp nin tanıtımı yapılıyordu dev ekranda ve birden dann diye ses hata raporu 😀 linuxta hata raporu olmaz açık kaynak kodlu olması gelişmesi için daha iyi tabiki windows işi ticarete döktü karşılığını alıyor halbuki millet biraz araştırsa bedava linuxu bilmeyen çok…

 6. anti windows

  “Ziyaretçi” ye şiddetle katılmıyorum.Hemen bir link ekleyeyim kendisi bir incelesin.bu arada Edward Snowden isimli Rusyaya sığınan Amerikan ajanının sayesinde Amerika ve İsrailin dünyayı nasıl dinlediğine bir daha şahit olduk.Bu dinlemenin kahramanlarından biri de yerlere göklere sığdıramadığımız muhbir Windows.Alman ve Fransız savunma bakanlıkları Windows kullanmaktan vazgeçtiler.Sebebi ise muhbir yazılım olması idi.Gelelim linkimize

  http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php

  elbette windows’un da artıları vardır ama birtakım şeyleri bilerek konuşmak iyidir.kapalı kodlar her zaman açık kaynak kodlulardan birşeyler çalıp kendisini geliştirirler hatta aradaki farkı kapatabilirler.bu paradoks her zaman olacak.

 7. Heyecan

  “anti windows” – İsmini beğenmedim ama yazını beğendim. Kendimce bazı yorumlar eklemek isterim. Birçok kişinin aynı deneyimi yaşadığını sanıyorum. Linux’u ne kadar kullanmaya çalışsam da bir türlü asıl işletim sistemim yapamadım. Sürücü sorunlarını bir şekilde aşıyorum, komut satırı kullanmaya epeyce öğrendim. Masaüstü programların bir kısmının alternatifi var. Ama bazı olmazsa olmaz programların ve özellikle oyunların linux’ta karşılığı yok. Bu nedenle olmuyor. Hep windowsa geri dönüyorum. Ubuntu da diskte ikinci sistem olarak kalıyor.

Bir cevap yazın