Windows 7 Dizüstüleri Birer Kablosuz Erişim Noktasına Dönüştürüyor

PC Advisor’un raporuna göre Nomadio adlı bir yazılım şirketi Windows 7’nin henüz tamamlanmamış bir özelliği olan Virtual Wi-Fi’nin bir dizüstü bilgisayarı Wi-Fi erişim noktasına dönüştürebildiğini keşfetmiş. Bu sayede ağ kurmaya veya bağlantı paylaşmaya gerek olmadan yakındaki başka bir dizüstü bilgisayar, erişim noktası görevini üstlenen bir dizüstü bilgisayarı modem gibi algılayarak internete erişim sağlayabilecek. Hatta Nomadio bir adım daha ileri giderek gömülü hazineyi ortaya çıkarmış ve Connectify adlı bir yazılım geliştirmiş. İşin güzel tarafı ise bu yazılım bedava ve haftaya indirilebilecek.

Microsoft’un ar-ge takımı Virtual Wi-Fi’yi geliştirmeye aslında yıllar önce başlamıştı. Bununla beraber Microsoft bu hizmetin geliştirilmesini 2006 yılında durdurdu fakat işin ilginç tarafı bu özelliği Vista işletim sisteminden asla kaldırmamış. Çekirdeğini Vista’dan ödünç alan Windows 7’de bu özellik “Native 802.11 Virtual Wireless Fidelity object identifiers” olarak saklı vaziyette bulunuyor.

Nomadio’nun üst düzey yöneticisi Alex Gizis, Virtual Wi-Fi özelliğinden yararlanacak bir sürücünün şu ana kadar çıkmadığını söyledi. Ayrıca bu özelliği etkinleştirebilecek herhangi bir yardımcı yazılım da yok. İşte Connectify bu boşluğu doldurmak için geliştirilmiş. Gizis Connectify uygulamasının avantajlarını şöyle sıralıyor:

1-  Dizüstü bilgisayarlar erişim noktası olarak algılanıyor

2- Bağlantı paylaşımı ile bunun ne farkı var diyebilirsiniz. Bağlantı paylaşımında bazı sorunlar ve zorluklar çıkmakta. Örneğin bağlantıyı her kapatışınızda paylaşılan bağlantı varsayılan ayarlara geri dönüyor.

3- Başka bir kablosuz ağa bağlanabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken Connectify’ı aynı kablosuz ağ kartı üzerinde çalıştırabilirsiniz

Bir cevap yazın