Wii Tozlanmaktan Başka Bir İşe Yaramıyor

Nintendo Wii sahipleri arasında son yapılan bir ankete göre kullanıcıların yarısı son altı aydır Wii’lerini hiç açmamışlar. Neden sorusuna verilen cevap ise Wii’nin parlak imajının artık yıprandığını ve tozlanmak için bir köşeye atıldığını gösteriyor. Yine de çocukları henüz Xbox 360 ya da PlayStation 3 oynayacak yaşta olmayan aileler Wii’nin en güçlü kullanıcı tabanını oluşturmaya devam ediyorlar.

Nintendo Wii

Nintendo Wii

Nintendo yetkilileri kısa bir süre önce yeni bir konsola yoğunlaşmak yerine dikkatlerini daha çok 3DS’ye verdiklerini kabul etmişlerdi. Wii’nin teknolojisinin taa Game Cube dönemlerinden geldiğini düşününce aslında konsolun teknolojik açıdan ne kadar geride kaldığı daha net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Bazı uzmanlar Nintendo’nun yeni bir şey üzerinde çalıştığını ancak bunun ne tür bir konsol olacağının henüz açıklığa kavuşmadığını söylüyorlar. Ancak herkesin uzlaştığı bir nokta var o da Nintendo’nun artık Wii 2’yi (tabi ismi bu olursa) acilen çıkarmak zorunda olduğu.

Mağazalardan gelen istatistikler de Wii oyunlarının satışlarında düşüşler yaşandığını doğruluyor. Her ne kadar yeni oyunlar eskiden olduğu hızda çıkmaya devam etse de birkaç Wii’ye özel oyunun dışındakilerin satış rakamları iç açıcı değil.

Yaz tatili yaklaşırken Nintendo’nun bir yol ayrımında olduğu net bir şekilde görülüyor. Wii’nin fiyatının düşürülmesi de seçenekler arasında ancak bunun yeterli etkiyi yaratacağından pek emin değiliz. Wii almak isteyen kullanıcıların büyük çoğunluğu zaten bir Wii edinmiş durumda. Yani pazarın doygunluğa ulaştığından bahsedilebilir. Artık Nintendo’nun yeni ve etkili bir konsol çıkararak oyun severlerin ilgisini çekmekten başka bir şansı kalmamış durumda.

Bir cevap yazın