Wi-Fi Direct, Bluetooth’u Yakında Mezara Gömebilir

Dizüstülerden tutun da cep telefonlarına kadar birçok taşınabilir bilgisayarımızın içinde kablosuz ağ bağlantıları var. Kablosuz ağ (Wi-Fi) bağlantısını da genelde internete “kablosuz” bir şekilde bağlanabilme rahatlığından faydalanmak için kullanıyoruz. Bununla beraber kablosuz ağ aygıtlarımız ve bilgisayarlarımız arasındaki veri alışverişi için de pekala kullanılabilir.

Wi-Fi Alliance grubu da gelecekte Bluetooth’un yerini alabilecek, aygıtların basitçe birbirine bağlanabilmesini sağlayacak bir kablosuz ağ teknolojisi üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Yani, yeni bir standart gelecek: Kod adı “Wi-Fi peer-to-peer” olan Wi-Fi Direct standardından bahsediyoruz.

Yeni standart klavye ve kulaklıkların da aralarında bulunduğu tüm kablosuz aygıtlarla uyumlu hale getirilebilecek. Bu durum Bluetooth teknolojisinin geleceğini tehdit ediyor elbette. Neden mi? Çünkü kablosuz ağ bağlantısı olan tüm bilgisayar ve cep telefonları bu standarda doğuştan uyumlu olacağı için Wi-Fi Direct destekli çevre birimleri dünya üzerindeki milyonlarca aygıtla beraber çalışabilecek.

Wi-Fi Direct, normal Wi-Fi standartları gibi WPA2 ve benzeri güvenlik özelliklerini de destekleyecek.

Bir cevap yazın