Wheelman

Yaşınız 20 ve üstü ise bir zamanlar ülkemizde de oldukça sık yayınlanan üçüncü sınıf Hollywood filmlerinden birini mutlaka izlemişsinizdir. Belki okulda sınıf arkadaşınızla takışmışsınız, belki anne babanıza kızmışsınızdır ama canınız o cumartesi günü oldukça sıkkındır. Kumandayı elinize alıp kanal, kanal gezmeye başlarsınız. Aslında amacınız TV izlemek değil sizi oyalayacak bir şeyler bulabilmektir. Kanallar arasında gezinirken bir film bulur izlemeye başlarsınız.

Filmin kahramanı genelde 25, 35 yaşlarında genç ve yakışıklı biridir. Kalbinden iyilik akar ama kötü adamlar ona bir şekilde zarar vermiştir ya da kız arkadaşını kaçırmışlardır. Kahramanımız intikam ve kız arkadaşını kurtarma duygusuyla yanıp tutuşur. Bu tür filmlerin sonu hep bellidir, kahramanımız bütün kötü adamları üstün gücüyle alt eder ve kız arkadaşını kurtarır. Moraliniz oldukça bozuk olduğu o gece yarısı bu film size ilaç gibi gelir, bütün derdinizi unutur, yarı bilinçle izlediğiniz film size eğlenceli gelir. Film kahramanı kötü adamları olağanüstü gücüyle döverken “vay be, yürü be koçum, yok artık bu kadar da olmaz!” gibi cümleler kurarsınız. Filmin konusu, hikayesi, yapım kalitesi, yönetmeni gibi şeyler umurunuzda bile değildir. O film, o gece yarısı, size ilaç gibi gelmiş derdinizi unutturmuş ve görevini yapmıştır. Aradan bir hafta geçmiştir ve siz o filmi tamamen unutmuşsunuzdur. Biri sorsa şu filmi izledin mi diye cevabınız evet olacaktır ama filmin hikayesi hakkında bir şey sorulsa, cevap veremediğinizi fark edersiniz. Film hakkında soru sormak size sadece baş ağrısı ve zaman kaybı olarak geri döner. Bu tür filmleri, “İzle ve unut” bu kategoriye sokabiliriz.

Üçüncü sınıf Hollywood filmlerinden tanıdık bir sahne

Üçüncü sınıf Hollywood filmlerinden tanıdık bir sahne

Oyun dünyasında son günlerin yeni modası, popüler filmlerin oyunun yapmak ama ne yazık ki oyun filmleri pek başarılı olamıyor. Ancak oyun firmaları bu furyadan vazgeçecek gibi değil. Meşhur bir ikilem vardır “yumurta mı tavuktan çıkar yoksa tavuk mu yumurtadan çıkar”. Wheelman’de önce oyunu yapıldı ama aslında filmi de çekilme aşamasında. Önce filmi düşünüp oyunu yapmaya mı karar verdiler yoksa önce oyunu yapmaya karar verip sonra filmi mi çekmeye karar verdiler bilemiyorum. Fakat ortada ilginç bir durum var. Wheelman, hikayesiyle tam üçüncü sınıf diye hitap ettiğimiz filmlere benziyor.

Kahramanımız, popüler Hollywood filmlerinden hatırlayacağınız Van Diesel oyundaki adıyla Milo Burik, Chicago’dan Barcelona giden bir uçağa biner ve Barcelona havalimanından iner inmez kendine bir düşman bulur. Onu bulmak için ne gerekirse yapmaya başlar. Milo, o kadar umursamaz o kadar soğukkanlıdır ki kim ona ne görev verirse yapar. Milo, Barcelona’ya neden gelir, kimdir, nasıl bu kadar soğukkanlıdır bu ve bunun gibi soruları sormayın. Sadece Milo’nun usta ama gerçekten usta bir şoför olduğunu bilin yeter.

Daha önce de Vin Diesel'i oynamıştık

Daha önce de Vin Diesel’i oynamıştık

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın