WET

“Get ready for monkey business!”

Wet ismini ilk duyduğumuz tarih bundan tam üç sene öncesine, 2007’ye denk geliyor. 22 Ağustos 2007’de Leipzig Oyun Fuarı’nda açıklanan WET, ilginç bir şekilde açıklandıktan hemen sonra ortadan uzun bir süre kayboldu. Daha sonra oyun hakkında gelen haberler ise pek iç açıcı değildi: 29 Temmuz 2008’de Activision ile Blizzard’ın birleşmesiyle öksüz kalan oyunlar arasında WET’in de bulunduğu açıklandı. Ancak bu açıklamadan yaklaşık bir yıl sonra, 24 Nisan 2009’da Bethesda Softworks WET’i devraldığını ve oyunun yapımcısı Artificial Mind and Movement ile birlikte sıkı bir çalışma içine girerek oyunu en kısa zamanda bitireceklerini duyurdu. Gördüğünüz gibi önüne konulan bütün engelleri aşarak Xbox 360 ve PS3’lerimizde yerini aldı WET (konu böyle bağlanır işte, hah).

WET Ruby

Peki WET bir nedir? WET, 70’lerde çekilmiş, TV’de gece yarıları yayınlanan ucuz bir grindhouse filmidir arkadaşlar. WET, bir Quentin Tarantino oyunudur (eğer oyun yönetse kesinlikle böyle bir şey olurdu). WET,  kendine has bir tarzı olan ve bu tarz sayesinde benden puanları patır patır toplayan bir aksiyon oyunudur aynı zamanda. Ne demek mi istiyorum? Hemen yazının devamına alalım sizi.

Rubi İle Kafa Göz Dağıtmaca

Rubi ile tanışın: Şahsına münhasır, hayatta kendinden başka hiç kimseyi umursamayan, elinde çift altıpatları, belinde kılıcı, dünyayı takmayan bir problem çözücü kendisi. Yeşil gözleri ile erkekler olarak gönlümüzü çalsa da  kesinlike Tomb Raider ya da Bayonetta gibi “seksüelize” edilmiş bir karakter değil Rubi. Aksine oldukça sade giyinen ve kışkırtıcı bölgelerini düşmanlarına göstermeyi sevmeyen çok daha gerçekçi bir karakter. İtiraf edeyim, sırf bu yüzden WET daha ilk dakikada sempatimi kazanmayı başardı.

Tamam, ana karakteri tanıdık da bu oyunda ne yapıyoruz? Bu oyunda atlıyoruz, kayıyoruz, duvarlara tırmanıyoruz ancak her şeyden önemlisi bütün bunları yaparken birilerinin beynini patlatıyor veya vücudunu parçalıyoruz. Bütün bu hareketleri yaparken zaman bullet-time tarzında yavaşlıyor (oyun bu moda “acrobatic slow-mo” adını veriyor) ve normal durumlarda sadece tek silahını kullanabilen Rubi, bu moda girdiğinde çift silahını ve kılıcını kullanabiliyor.

Oyunda genelde çift silah kullanıyoruz ancak benzer mekaniklerle işleyen diğer oyunlardan ufak bir farkla: Biz bir düşmana nişan alırken diğer silahımız otomatik olarak diğer düşmana nişan alıyor ve her acrobatic slow-mo moduna girdiğimizde iki düşmanı birden halledebiliyoruz. Özellikle oyunun sonlarına doğru bu mekanik kesinlike zorunlu hale geliyor ancak korkmayın, siz kayarken, duvara tırmanırken ya da bir yerden diğer noktaya atlarken ateş tuşuna bastığınız anda bu moda giriyorsunuz, dolayısıyla bir süre sonra bu durum refleks hale geliyor ve karşınıza tek adam bile çıksa onu acrobatic slow-mo ile harcamaya başlıyorsunuz.

WET Acrobatic Slow Mo

Acrobatic Slow-Mo hem işleri kolaylaştırıyor, hem de muhteşem görünüyor.

Elbette sizin ve Rubi’nin bu eforları karşılıksız kalmıyor. Oyunda bir kombo sayacı var ve siz ilk adamınızı öldürdüğünüz anda bu sayaç harekete geçiyor. Eğer verilen süre içerisinde iki adam daha öldürürseniz ekranın sağ üst köşesindeki sayacın üzerinde “x3″ yazıyor ancak diğer adamı öldürmek için size verdiği süre her bir adamla kısalıyor. Her bölüm sonunda maksimum kombonuza, akrobatik başarınıza ve göre bir puan alıyorsunuz ve bu puanı upgrade mağazasından bir şeyler almak için kullanabiliyorsunuz.

Evet, oyunda bölümler arasında ulaşabileceğiniz bir adet upgrade mağazası var ve bu mağazadan ipte kayarken ateş etmekten, düşmanların üzerine kılıçla uçmaya bir sürü özellik var ancak bu özellikler ne yazık ki oldukça limitli ve oynayışınıza göre oyunun yarısında veya dörtte üçünü bitirdiğinizde bu özelliklerini hepsini almış olacaksınız. Gönül isterdi ki puanları verirken biraz düşünelim, Prototype’ta olduğu gibi bir sürü özellik olsun, bir türlü karar veremeyelim. Gerçi mağazada isteyebileceğiniz her şey var ancak yine de özelliklerin hepsini ilk oynayışta elde etmek oyunu ikinci kez oynamayı bayağı anlamsız hale getiriyor.

Bir cevap yazın