Western Digital USB 3.0 Sabit Diskini Duyurdu: My Book 3.0

USB 3.0 arayüzü olanca hızıyla yayılmaya devam ediyor. Sonunda bu teknolojiyi destekleyen harici sabit diskler de kendilerini göstermeye başladı. Hatırlatmak gerekirse USB 3.0’ın veri yolu kapasitesi USB 2.0’dan yaklaşık 10 kat daha fazla.

Western Digital My Book 3.0Western Digital My Book 3.0

My Book 3.0’ın boyutları 165×135x48mm ve ağırlığı 1.18 kg. USB 2.0 ve 1.1 ile de uyumlu. Diskin kapasitesi 1 TB fakat Western Digital başarım değerlerini gizli tutuyor. Standart bir sabit diskin ortalama okuma hızı 100 MB/s’ye yaklaştığına göre My Book 3.0’dan da benzerini bekleyebiliriz. Sonuçta eski USB 2.0’dan yaklaşık iki kat daha hızlı bir şekilde veri aktarmak mümkün olabilecek.

2 yıl garantili olan ürünün fiyatı sadece 180 Dolar. Hatta Western Digital USB 3.0 bağlantısı olmayanlar için kutuya bir adet USB 3.0 PCIe kart da dahil ederek ikisini 200 Dolara satacak.   

3 Yorum

 1. Hakan

  usb 3.0, usb 2.0 a oranla 10 kat daha hızlı olabilir fakat dikkat edilmesi gereken nokta kasanın içindeki disk bildiğimiz yn iyi ihtimalle 7200rpm olacak yani bu da yukarıda söylendiği gibi normalden 2 kat hızlı olacak. bunun yerine e-sata destekli bi ürün almak fiyat açısından çok daha mantıklı. usb 3.0 ile beraber içinde ssd disk olupta teorideki hızı destekleseydi mantıklı olurdu. tabi bir de kapasite benzer olsaydı. hem çok küçük ve elektiriğe de ihtiyaç duymazdı. geleceğin standartından bahsettim galiba.

 2. Tahir Meylani

  Bir aksilik olmazsa bu hafta içinde iki adet e-SATA destekli WD sabit diski test edeceğiz. Sabit disklerden biri USB 3.0 destekli diğeri USB 2.0.

  Aradaki farkı görmüş olacağız böylelikle.

 3. Hakan

  Bu arada şu sıralar wd nin my book essential usb 2.0 e-satasız ürünü için piyasada fazlasıyla kampanya var. usb 3.0 dan önce stok eritme durumumu var acaba? ben de yakın zamanda almayı düşünüyorum. usb 3.0 ın iki katı hızı için o kadar fiyat farkını gözden çıkaracak bütçem yok. halihazırda  piyasada olan e-satalı modellerin fiyatında ise göze çarpan bi indirim yok. acaba yakın zamanda piyasada radikal kampanyalar olur mu yoksa usb 2.0 ı fiyatı uygun sayılabilecekken almalı mıyım? Öğrenci bütçeli fakat teknoloji meraklısı birisi olarak benim için önemli :))

Bir cevap yazın