Western Digital Seri Bağlı SCSI (SAS) İşine Girdi: S25 300 GB

S25 ile Western Digital de SAS arayüzlü sabit disk üreticileri arasında yerini aldı. 2.5″ boyutundaki disk dakikada 10,000 devirle çalışıyor.

S25’in özelliklerine bakınca VelociRaptor ile benzerliğine şaşırmamak elde değil. Birincisi her ikisi de 2.5″ boyutlu plakalar kullanıyor. İkincisi 300 GB kapasiteleri var. Üçüncüsü de 16 MB önbellekleri olması. 3 ms gecikme süresi de aralarındaki en önemli farkın S25’in SAS arayüzü olduğunu gösteriyor (dikkat çekmeye değer mi bilmiyoruz ama ayrıca S25 ile VelociRaptor’un ağırlıkları da eşit).

SAS arayüzünün bant genişliği SATA II’nin iki katı fakat diskin verdiği başarım SATA II’nin boyunu pek aşmıyor. Mesela veri aktarım hızı 128 MB/s. Bununla beraber diğer diskten daha uzun ömürlü: 1.6 milyon saat. Yalnız VelociRaptor’dan biraz daha fazla ( 1 Watt kadar da olsa) güç harcıyor: Boşta 5.18 W ve tam devir çalışmada 7.35 W.   

S25 sunuculara yönelik hazırlanmış bir sabit disk. O yüzden SAS arayüzü RAID yapılandırmalarında avantaj sağlayacaktır. Western Digital, S25 disklerini satmak için iki büyük sunucu şirketiyle anlaşmış bile.

Bir cevap yazın