Western Digital Rekor Kırıyor: 200 GB’lık WD2000JB

Western Digital Rekor Kırıyor: 200 GB'lık WD2000JB

Birkaç haftalık gecikmeyle nihayet huzurlarınızda: Western Digital’in WD2000JB modeli hem yüksek performanslı hem de etkileyici bir kapasiteye sahip bir model. 200 GB’lık bir kapasite sunmasına karşın dış görünüşü önceki modellerden farklı değil – herhangi bir cazibe belirtisi göstermiyor, herhangi bir duygu uyandırmıyor.

Ancak asıl gelişme alüminyum ve dökme demir dış yüzeyin altında: Western Digital tek bir disk plakasına 60 GB sığdırmayı başardı. 120 GB ve 180 GB modeller (sırasıyla 2 ve 3 plakalı) bekleniyordu, ancak 200 GB’lık bu üst model plaka başına 60 GB’ın da aşılabileceğini gösteriyor – çünkü bu sabit disk sadece 3 plaka kullanıyor.

Yeni 120 GB’lık modelle ilgilenenler dikkatli olmalı, çünkü bu kapasitede iki farklı model oldacak: Eski iç mekanizmaya ve 40GB’lık plakalara sahip eski model ve burada test ettiğimiz WD2000 ile teknik açıdan aynı olan ancak 60GB’lık iki plakası bulunan model. Yeni modelin performans özellikleri daha iyi olduğundan, aynı fiyata bulursanız yenisini almalısınız. Model isimlerinden hangisinin hangisi olduğu anlaşılmıyor; bu yüzden etiketlerinde “Drive Parameters” başlığı altında yazan toplam sektör sayılarına bakmanızı öneririz: “Eski” modelde 234.375 milyar, yeni modelde 234.442 milyar sektör var. Bir başka alternatif ise üretim tarihlerine bakmak -Eylül 2002’den itibaren üretilenlerin 60 GB plakalı modeller olma olasılığı yüksek.

Burada bir parantez açıp sabit disk garantileri ile ilgili duruma değinmek gerek. Sabit disk üreticileri arasında kısa süre önce ATA disklerinin garantisini 1 yıla indirme eğilimi başgösterdi. Maxtor, Seagate ve Western Digital 1 Ekim 2002’den itibaren bu politikayı uygulamak için girişimde bulundular. Anladığımıza kadarıyla bu politika şimdilik AB ülkelerindeki son kullanıcılara uygulanmıyor. ABD ve Kanada’da, Western Digital “JB” Special Edition sabit disklerinde garanti değişikliği yapmayacağını duyurdu. Bu testteki WD2000JB, “JB” Special Edition serisinin bir üyesi olduğu için garanti süresi 3 yıl olmaya devam ediyor, en azından şimdilik. Bu konuya ilerideki yazılarımızda güncellemlerle döneceğiz.

Bir cevap yazın