Western Digital İlk 3 TB Sabit Diski Hazırlıyor

Sabit disk pazarı tekrar hareketleniyor.

Western Digital Fabrika Gezi Resim 33Western Digital, ilk 3 TB 3.5″ sabit diskini yılbaşında piyasaya sunacağını açıkladı.

Bildiğiniz gibi, sabit disk üreticileri 2.1 TB’dan sonra 32 bit işletim sistemlerindeki LBA adresleme sorunu yüzünden problemler yaşıyorlardı. Bu sorunu çözmek için kullanılan yöntem ise sadece Windows 7/Vista 64 bit işletim sistemlerinde çalışıyordu. Bir süredir bu sorunun üstüsinden gelmeye çalışan sabit disk üreticileri, sonunda bir çözüm bulmuş gözüküyorlar. En azından WD’nin bir çözümü olduğu kesin. O yüzden ilk 3 TB sabit disk sektör için oldukça önemli bir gelişme.

Ayrıca WD’nin geliştirdiği ilk 3 TB sabit disk her bir sektöre 4 kb veri yazmaya olanak sağlayan “Advanced Format” teknolojisini de destekliyor. Söylenenlere göre, “Advanced Format” 32 bit işletim sistemlerinde görülen LBA sorunun da çözümüne katkıda bulunuyormuş.

techarp’ın haberine göre WD, Caviar Black, Caviar Blue ve Caviar Green serilerinin tümünü 3 TB ile tanıştıracak. Harici WD sabit disklerin de 3 TB olarak piyasaya sunulması bekleniyor.

Sektörün bir diğer önemli oyuncusu Seagate, bir sürpriz yapmazsa, ilk 3 TB 3.5″ sabit diski WD piyasaya sürecek. Gelişmeleri merakla izliyoruz.

3 Yorum

 1. bluetimes

  Maşalalh çıta bayağı yukarı çektiler.

  bende 1TB var tam dolu bu arşivleme tutkusu mahvediyor bizi.

  Bazen ne dosyalar tuttuğumu ben bile unutuyorum.

  black sürümü herhalde 500den aşağı olamaz gibi zira wd 2tb black 380 şuan.

 2. Ziyaretçi

  çok iyi bende de 2 tb var ama 1800gb si kullanılıyo 200gb si nerde küçük boyutlu hddlerde koymuyodu bu olay ama kapasite büyüdükçe o da büyüyo yokmu bunun bi çömzümü

Bir cevap yazın