Western Digital, Advanced Format Teknolojisini Kullanmaya Başladı

Sabit diskler oldukça uzun süredir verileri 512 bayt şeritler halinde kaydediyor. Bu şerit boyutu düşük kapasiteli sabit disklerde işe yarıyordu fakat aradan yıllar geçti ve sabit diskler Terbayt kapasitesini çoktan aştı. Bu durum bazı dezavantajlara sebep oluyordu. O yüzden sabit disk endüstrisi Advanced Format adı altında şerit (sector) boyutu 4 KB olan yeni bir standart duyurdu.

Advanced Format Teknolojisi

Advanced Format’ın şerit boyutu çok daha yüksek olabilir ancak eski standartta olduğu gibi yine Sync/DAM (adres bulma) ve ECC (hata düzeltme) bloklarına ihtiyaç var. Advanced Format sayesinde disk plakalarından %7-11 daha yüksek kullanılabilir kapasite elde etmek mümkün oluyor. Western digital 500 GB kapasiteli plakalarda kullanılabilir kapasite oranının %10 oranında arttığını söylüyor.

Önemli bir noktayı daha belirtmeden geçmek istemiyoruz. İşletim sisteminiz de Advanced Format teknolojisini desteklemeli. Windows Vista ve 7’de herhangi bir sorun olmuyor ancak XP gibi eski işletim sistemlerini kullananlar o kadar şanslı değil. Eğer XP kullanıcısıysanız Western Digital’in sitesinden WD Align uygulamasını indirerek diskinizi yeni standarda göre yeniden biçimlendirebilirsiniz. WD Align, Vista ve Win7 işletim sistemlerinde disk yedekleme yapmak için de gerekli.

Şu an sahip olduğunuz sabit diskinizi de Advanced Format’la biçimlendirmeniz mümkün. Zira ufak bir yazılım güncellemesiyle bu özellik bazı sabit disklere eklenebilecek. Öte yandan diskinizin plakaları fabrikada Advanced Format biçimine uygun bir biçimde ayarlanmış olması gerekiyor.

Western Digital’in ilk doğuştan Advanced Format destekli sabit diskleri Caviar Green serisi olacak. İlgili 500 GB diskler bu hafta içinde satışa sunulacak ve yakın gelecekte daha yüksek kapasiteli diskler de Advanced Format özelliğiyle beraber gelecek. Peki bu diski nasıl ayırt edeceğiz diyorsanız model numarasında WD10EARS karakterlerini görmeniz yeterli. Bu yeni modellerin önbellek kapasitesi de ilk defa 64 MB olacak. Yeni teknolojinin sabit disk fiyatlarını arttırması beklenmiyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın