Western Digital 3 TB Sabit Diskler PCI-e Kartlar İle Birlikte Satılıyor

Western Digital 32 bit ve 64 bit işletim sistemlerinin 2.19 TB’dan büyük sabit diskleri desteklemesi için 3 TB sabit disklerinin yanında bir adet PCI-e kart veriyor.

Hitachi Ultrastar C10K60Western Digital salı günü 2.5 TB ve 3 TB -dünyanın en büyük boyutlu- SATA arayüzünü kullanan sabit disklerini Amerika’da piyasaya sunduğunu açıkladı. Yeni sabit diskler her bir yüzeyde 750 GB’lık alan yoğunluğu ve Advanced Format (AF) teknolojisi ile sektöre liderlik ediyor. Western Digital 3 TB sabit diskin 239 Dolara, 2.5 TB sabit diskin ise 189 Dolara pazara sunulduğunu biliyoruz.

WD Caviar Green sürücüleri, WD GreenPower Teknolojisi sayesinde yüksek güvenilirlik için düşük operasyon ısıları ile güç kullanımını düşürürken, akustik gürültüyü azaltmak suretiyle sessiz operasyon sağlayarak çevre dostu bir depolama çözümü sunuyor. WD Caviar Green sürücüleri, WD GreenPower Teknolojisi sayesinde yüksek güvenilirlik için düşük operasyon ısıları ile güç kullanımını düşürürken, akustik gürültüyü azaltmak suretiyle sessiz operasyon sağlayarak çevre dostu bir depolama çözümü sunuyor. WD Caviar Green 2.5 TB ve 3 TB sabit sürücüler ikincil harici depolama ve 64 bit tabanlı sistemlerde yeni nesil PC depolaması için tasarlandı.

Eminim başlıkta Western Digital 3 TB sabit disklerin PCI-e kartla birlikte satıldığı yönündeki bilgiye takıldınız. Evet, bunun bir sebebi var. Daha öncede bu konu hakkında bir haber yazmıştık. Windows XP ve 32 bit işletim sistemleri 2.19 TB’dan büyük sabit diskleri okuyamıyor, Master Boot Record (MBR) teknolojisi sağolsun.

Bununla birlikte, Master Boot Record teknolojisinin yerini alacak GUID Partition Table teknolojisi şimdiden Windows 7 ve Windows Vista tarafında destekleniyor. Ve, standart BIOS’ların yerini bu yılın sonunda Extensive Firmware Interface (EFI) alacak. Bu iki teknoloji işletim sistemlerinin 2.19 TB’dan büyük sabit diskleri okuyamama sorununu ortadan kaldıracak.

Fakat EFI daha hazır olmadığı ve kullanıcılar şimdiden büyük kapasiteli sabit disklerin keyfini yaşamak istediği için WD 2.5 TB ve 3 TB sabit disklerinin yanında bir adet PCI-e kartı veriyor.

WD’den Jim Morris, ‘Müşterilerimiz devrim niteliğindeki bu kapasitenin avantajlarını artık Microsoft Vista veya Windows 7 platformlarında çalışan 32-bit sistemlerde ikincil harici depolamada kullanabilecekler.’  diyor.

Özetlersek; 2.19 TB sabit diskler günümüzün standart BIOS’lu anakartlarında çalışmıyor. WD bu desteği sağlamak için 2.19 TB’dan büyük sabit disklerinin yanında bir adet PCI Express tabanlı Advanced Host Controller Interface (AHCI) uyumlu Host Bus Adaptörü (HBA) sunuyor.

Bu kart, Windows Vista ve Windows 7 64 bit işletim sistemlerinde sabit diskin ana sürücü olarak, Windows Vista ve Windows 7 32 bit işletim sistemlerinde yedek sürücü olarak kullanılmasını sağlıyor.

Windows XP mi? Üzgünüm, 2.19 TB’dan büyük sabit diskleri Windows XP kullanıcıları kullanamayacaklar; ne ana sürücü, ne yedek disk olarak. Çünkü Windows XP sadece Master Boot Record teknolojisini destekliyor.

Bir cevap yazın